Balat’ta denizden haç çıkarma töreni havadan görüntülendi
Reklam
Reklam
Reklam

Balat'ta denizden haç çıkarma töreni havadan görüntülendi

Balat'ta denizden haç çıkarma töreni yapıldı. Tören havadan görüntülendi.Tören öncesinde Fener Rum Patrikhanesi bahçesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayini...

06 Ocak 2018 - 18:06 - Güncelleme: 06 Ocak 2018 - 18:06

Balat'ta denizden haç çıkarma töreni yapıldı. Tören havadan görüntülendi.
Tören öncesinde Fener Rum Patrikhanesi bahçesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. İstanbul ve yurtdışından çok sayıda kişi törene katılırken, mum yakarak dua etti. Ayine, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İoannis Amanatidis, Yunanistan Ankara Büyükelçisi Pedros Mavroidi, İstanbul Başkonsolosu Evangelos Sekeris de katıldı.
Ayinin ardından Bartholomeos ile ayine katılan Ortodoks cemaati mensupları, kortej halinde yürüyerek Haliç kıyısındaki haç atma törenine katıldı. Patrik Bartholomeos'un hacı denize atmasıyla, teknede bekleyen gençler, Haliç'in buz gibi sularına atladı. Bu yıl denizden hacı çıkaran Yunanistan'dan gelen ve geçen yıl da haca ilk ulaşan kişi olmayı başaran Nick Solis oldu.
Üç yıl hacı çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Solis, "İlk anda soğuktu ama sonra alıştım. İkinci defa bu başarıya ulaşmak benim için önemliydi" dedi. Bartholomeos, törenden sonra güvercin uçurdu.
Balat'ta gerçekleştirilen haç çıkarma töreni havadan görüntülendi.

Bu haber 2344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tezgahlarda balık bolluğu
Tezgahlarda balık bolluğu
Orta Karadeniz, İzmir'de tanıtıldı
Orta Karadeniz, İzmir'de tanıtıldı
denizhaber.com