Balıkçılar sezon hazırlıklarını tamamladı

Balıkçılar sezon hazırlıklarını tamamladı

Eylül ayında "Vira Bismillah" diyerek denize açılmak için bekleyen balıkçılar, Kurban Bayramı ile aynı döneme gelen yeni av sezonunun açılışını çifte bayram olarak kutlamaya...

25 Ağustos 2017 - 10:11 - Güncelleme: 25 Ağustos 2017 - 10:11

Eylül ayında "Vira Bismillah" diyerek denize açılmak için bekleyen balıkçılar, Kurban Bayramı ile aynı döneme gelen yeni av sezonunun açılışını çifte bayram olarak kutlamaya hazırlanıyor.
Ege Denizi'ndeki balıkçıların ilk gözlemleri yeni sezonun geçen sezona göre daha bereketli geçeceği umut ediliyor. Ege'de denizin 4 ay boyunca nadasa bırakılmasının ardından balıkçılar uskumru, sardalya ve hamsi başta olmak üzere bu sezon denizde balık varlığının geçen sezona göre daha iyi göründüğünü Eylül ayında çifte bayram yapmayı umduklarını söyledi.
Av yasağının bitişi ile ilgili tarihin henüz açıklanmadığını ancak balıkçıların sezon hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Aydınlı balıkçılardan Sezgin Sözügeçer, hem daha sağlıklı hem de daha hesaplı olan balığın sevilerek tüketildiğini söyledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2015 yılında 672 bin ton olarak gerçekleşen su ürünleri üretiminin, geçen yıl yüzde 12.4 oranında azalarak 588 bin tona geriledi belirtilirken denizlerde verimin artması için bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.
Kuşadası ve Didim'de balıkçılar bir yandan ağların onarımını yaparken diğer yandan da teknelerin bakımlarını yapıyor. Ekip çalışması halinde sezon hazırlıklarını yapan balıkçılar Ege'nin bereketli sularında av sezonun açılması ile birlikte nasiplerini arayacaklar.

Bu haber 1307 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sefine Tersanesi’nden Yeni AR-GE Merkezi 
Sefine Tersanesi’nden Yeni AR-GE Merkezi 
denizhaber.com