"M/V Civra" İspanya'da Alıkonuldu
SEANEWS

"M/V Civra" İspanya'da Alıkonuldu

"Burada unutulmak istemiyoruz" diyen mürettebat üyeleri, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gidemeyecek olanlar için yetkili makamların yardım etmesini istedi.
23/12/2009, 00:40
Okunma: 13925
53 Yorum
M/V Civra,İspanya

"M/V Civra" İspanya'da Alıkonuldu

İspanya’nın kuzeyindeki Asturias bölgesinde bulunan Gijon kentinin limanında 20 gündür bekletilen Türk gemisinin personeli, maaşlarının yatırılmamasından dolayı iş akdini tek taraflı feshettiklerini belirterek, Türkiye’ye geri dönmek için yetkililerden yardım istedi.

Fransa’dan aldıkları 7 bin 500 ton buğdayı Suriye’ye götüren "Civra" adlı Türk gemisinin, 2 Aralıkta yakıt almak için durduğu Gijon Limanı’nda yapılan kontrolde belgelerinin eksik olması nedeniyle alıkonduğu belirtildi. 

Gemideki 19 kişiden oluşan Türk mürettebat üyeleri, işletmeci firmanın verdiği sözleri yerine getirmemesi ve son 3 aydır maaş alamamaları nedeniyle iş akdini tek taraflı feshettiklerini ve şu anda tek isteklerinin Türkiye’ye dönmek olduğunu anlattılar.

Maaşlarını alamamalarından dolayı zor durumda olan Türk denizciler, "Ailelerimize karşı sorumluluğumuzu yerine getiremiyoruz. Hasta olan, ilaç alması gerekenlere tedavi parası gönderemiyoruz, kredi kartları, ev kirası, elektrik, doğal gaz borçlarımız var. Eşlerimiz zor durumda. Alacaklı olduğumuz halde rezil durumda ve çaresiziz. Para ve yeterli kumanyamız yok. Bize el uzatılmasını bekliyoruz" dediler. 

"Burada unutulmak istemiyoruz" diyen mürettebat üyeleri, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gidemeyecek olanlar için yetkili makamların yardım etmesini istedi.

İspanya’da benzer bir olay, yakıt borcu ve mürettebata maaş ödememe nedeniyle 3 aydır ülkenin güneyindeki Ceuta Limanı’nda bekletilen "Rhone" adlı diğer bir Türk gemisinde yaşanıyor. Halen gemide bulunan 10 Türk mürettebat yasal mücadelesini Uluslararası Ulaştırma Federasyonu (ITF) aracılığıyla yürütürken, aynı şekilde parasız ve kumanyasız zor durumda bulunuyor. Türkiye’ye dönme kararı alan mürettebat, parası olmadığından ITF’den gelecek biletleri bekliyor.


DenizHaber.Com
Etiketler :
M/V Civra, İspanya,
HABER İLE İLGİLİ

53 Adet yorum yapıldı.

CİVRA GEMİSİ
10/01/2012, 19:49

GEMİ SATILDI ALAN SURIYELI BIR FIRMA

BÖYLECE KAVGA BİTTİ.
Faruk Odaman ve gemi personelinden özür
Cengiz Sönmez 09/07/2011, 17:40

Civra Gemisi'nin 4-5 yaşında olmasına rağmen ana makinesinin çıkma, bakımsız ve 30 yaş üzerinde olduğunu, sakin havada ancak 7 mil sürat yapabildiğini, tek jeneratör ile kontinant seyri yapmaya mecbur edildiğini, yakıt seperatörlerinin çalışmadığını, sintinenin pisliği gibi teknik sebeplerden tutuklandığını ve armatör "Ne haliniz varsa görün" dedikten sonra ITF yapıldığını yeni öğrendim: Başta gemi kaptanı Faruk Odaman olmak üzere tüm gemi personelinden 24.12.2009 saat 11.53/1202 günlü yazılarım için özür diliyorum. Cengiz Sönmez
Mantık azıcık mantık
Azıcık Mantıkkkkkkkk sadece mantık 20/09/2010, 18:17

Kimse kusura bakmasın ama bir gemıye her ne olduysa sadece ve sadece gemi kaptanı sorumludur. Gemi personelinden de kaptan sorumludur.
Insanlar iyi yada kotu o gemıde calısıyor ve calıstıklarının karsılıgını almalılar. Eskıden boyle degıldı denızcılık demeyın bana cunku eskiden amatormussunuz arkadasım artık devır profesyonellıkten gecıyor. Ben calısırım ve paramıda bana soylenen gunde alırım. Baktım odenmıyor bavulumu toplar cıkarım. Babamın gemısı deılya banane arkadaş ? Bazı gemılerde aldıgı azıcık paraya oranla hayvan gibi calısırılan personel armatorune iyi para kazandırınca armator bu adamlara kıyak gecıyormu. alın beyler bu ay ıyı ıs cıkardınız sıze 2 kat maaş diyormu ??? 200 - 300 lira az maaş vereyım dıye egıtımsız ınsanları denıze cıkaranlar mı suclu yoksa iyi yada kotu calısıp parasını alamayanlarmı suclu yoksa kım suclu ? Yok turk gemısıymısde turkıyeye getırmeden gemı bırakılırmıymısda gecın bunları ya. Adam gibi sirket kursunlar adam gibi maaş versınler adam gibi çalıstırsınlar adam gibi hızmet alsınlar.zaten buturlu profesyonel bi denızcılıge ıhtıyacı var bu ulkenın.3 yanımız denızlerle cevrılı yarımada ulkemız fakat denızcılık ıcler acısı!!!! Armatorunden , denizcisine dıbe vurmusuz dibeeee.Tersaneler bitmiş gemiler kara listede niyemi ??? Isde sızın o eskı kafa denızcılık anlayısınızdan kusura bakmayın. Ben işimi adam gibi yaparım, yaptırırım , emnıyete guvenlıge dıkkat eder kendımı beraberımdekılerı korurum. Yapdıgım ısden once kendım memnun olur ondan sonra sunarım sanatımı...Ve paramıda gununde isterim arkadaş. İyi yapdıgımdada, kotu yapdıgımdada gununde ısterım. Hesap sorucak adam arıyosanız biyerde en başa cıkacaksınız :)
........
mehmet akif demır 10/04/2010, 20:25

cıvra gemısı personelı sıze yazıyorum sız o gemıde ITF yapıldıgını bılerek gıttınız sıze ıyı olmus ordakı perseonelede bır haftada gemıyı kaldıracagınız soylemısınız sonrada 1 yanına 0 koyarak 10 hafta yaptınız herhalde ama netıcede avcunuzu yaladınız.dıger personeler suan keyıf yapıyorlarmış haberınız varmı..
YAZARLAR
EN ?OK YORUMLANANLAR
AR??V
ANKET
Lojistik Sektörü Yeterince Biliniyor Mu?
  • Evet
  • Hay?r
  • Fikrim Yok!

Site Haritasݱ RSS Beslemeleri