Kuşadası’nda 34 yavru caretta caretta denizle buluştu

Kuşadası'nda 34 yavru caretta caretta denizle buluştu

Kuşadası'nda Sevgi Plajı önünde yuva yaparak yumurtalarını bırakan caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağası yavrularından 34'ü denizle buluştu. Kuşadası sahil sitelerinde...

25 Ağustos 2017 - 10:04 - Güncelleme: 25 Ağustos 2017 - 10:05

Kuşadası'nda Sevgi Plajı önünde yuva yaparak yumurtalarını bırakan caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağası yavrularından 34'ü denizle buluştu. Kuşadası sahil sitelerinde büyük heyecan yaşatan carettalar, farklı sitelerden birçok meraklının yuva alanını ziyaret etmesine neden oldu.
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, caretta carettaların 2012 yılından beri Kuşadası sahillerinde yuva yapmaya başladığına dikkat çekerek, "Geçtiğimiz ay Kuşadası sahillerinde bulunan Kadı Kalesi önünde karaya çıkan ancak zeminin uygun olmaması nedeniyle yuva yapamadan denize dönen kaplumbağanın, yumurtalarını yakınlarda uygun bir alana bırakacağını tahmin etmiştik. Yaklaşık 50 gün sonra Sevgi Plajı önünden bir ihbar geldi. 2 günde 34 yavrunun denizle buluşması sağlandı. Yuva yerini çevirip, koruma altına alarak, bilgilendirme tabelalarını diktik. Her yıl yaptığımız yöntemle yeni çıkacak yavruların denize sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Aydın Büyükşehir Belediyesi'yle görüşülerek, yuva yerinin olduğu bölgede kumulları temizleyen araçların girmemesi sağlandı. Deniz kıyısında sahil sitelerinde oturan vatandaşların dikkati ve duyarlılıkları çok önemli olmaktadır. Bu olayda da duyarlı bir gencin dikkati sayesinde kaplumbağa yavrularının kurtulması sağlanmıştır" dedi.

Bu haber 1590 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sefine Tersanesi’nden Yeni AR-GE Merkezi 
Sefine Tersanesi’nden Yeni AR-GE Merkezi 
denizhaber.com