MANAVGAT’A YAT LİMANI YAPILACAK, IRMAK KAMERALARLA GÖZETLENECEK

MANAVGAT'A YAT LİMANI YAPILACAK, IRMAK KAMERALARLA GÖZETLENECEK

ntalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Manavgat'a denizcilerin işleteceği denizde 450, karada 350 yat kapasiteli yat limanı yapılacağını, güvenli seyir yapılmasını sağlamak ve göçmen kaçakçılığını önlemek amacıyla Manavgat Irmağı'nın kameralarla takip edileceğini bildirdi. 

31 Mart 2018 - 12:00

MANAVGAT'A YAT LİMANI YAPILACAK, IRMAK KAMERALARLA GÖZETLENECEK

ANTALYA-(31.03.2018) - Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Manavgat'a denizcilerin işleteceği denizde 450, karada 350 yat kapasiteli yat limanı yapılacağını, güvenli seyir yapılmasını sağlamak ve göçmen kaçakçılığını önlemek amacıyla Manavgat Irmağı'nın kameralarla takip edileceğini bildirdi. 

Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Manavgat'da düzenlenen ''Birlik Dayanışma'' yemeğinde denizcilere sektörle ilgili müjdeler verdi.

Manavgat Dream World Oteli'nde düzenlenen Birlik ve Dayanışma Yemeğine 250'ye yakın denizci katıldı. Antalya DTO Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kendiroğlu burada yaptığı konuşmada  5 yıllık  faaliyetlerini anlatırken sektörel sorunları da çözmeye çalıştıklarını söyledi.

TOBB tarafından yapılan denetimler sonucu üyelerine 5 yıldızlı hizmet verdikleri için Antalya DTO'ya Akreditasyon Sertifikası Belgesi verildiğini anlatan Kendiroğlu, Manavgat'ta marina yapımı konusunda da önemli adımlar atıldığını kaydetti. Manavgat Marinası'nı bölgedeki üyelerle birlikte uygulamaya koyacaklarını anlatan İnanç Kendiroğlu, müjdelerini şöyle sıraladı.

''ÖTV'siz yakıt Defteri almak için üyelerimiz çok uzak ilçelerden Antalya'ya geliyordu. Şimdi Kaş, Kemer ve Manavgat Liman Başkanlıklarından ÖTV'siz yakıt defteri alabilecekler.

STCW belgesi almak bir hayli zordu. Soru Bankasında 1800 soru var. Şimdi bu sorular basitleştirilecek. Su sporcusu kendi faaliyet alanında yatçı yatçılıkla ilgili sorulardan sınava girecek. Önümüzdeki dönemden itibaren STCW belgesi sorunu kalmayacak.

MANAVGAT'A  YAT LİMANI

Su Sporları yapan işletmelere ait ticari sürat teknelerinin boyu uzatılacak, bu teknelerin donatı sorunları giderilmiş olacak.

Manavgat'ın Yat limanı sorunun da önemli yol aldık. Manavgat Marinasını bölgedeki sektörde  faaliyet yapan üyelerimizle birlikte uygulamaya koyacağız. Manavgat'ta denizde 450, karada 350 yat kapasiteli olmak üzere toplam 450 dönüm alanda yat limanı kurulacak. Marinayı üyelerimizle kuracağımız ve herkesin eşit hisseye sahip olacağı şirket ile yönetmek arzusundayız.

Alanya yıllardır Denizcilik okulu istiyordu. Alanya'da  Denizcilik Lisesi'nin temelini de yakın zamanda atacağız.''

MANAVGAT IRMAĞI KAMERALARLA GÖZETLENECEK

Antalya DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu, Manavgat Irmağında ticari faaliyetlerde bulunan günübirlik yatçılık hizmetlerinin disiplin altına alınacağını, bölgede güvenli ulaşımın sağlanması ve göçmen kaçakçılığını önlemek amacıyla ırmağın kameralarla takip edileceğini söyledi. Kendiroğlu, ''Irmak içinde  zaman zaman tekneler hızlı seyrediyor. Bu da can ve mal güvenliği açısından tehlike yaratabiliyor. DTO olarak Manavgat Irmağı'nı kameralarla donatacağız. Ayrıca Irmak içinde karakol oluşturulacak'' dedi.

NEFES KREDİSİ

Türkiye'nin turizmde 2 yıldır keyifsiz bir dönem yaşadığına dikkat çeken Kendiroğlu, ''Nefes Kredileri'nin pazartesi yeniden başlayacağı müjdesini verdi. Kendiroğlu, ''Geçen yıl 56 üyemiz Nefes Kredisi kullanmış. 150 bin Lira olan bu kredi miktarı da artırılacak. Belki 250 bin liralık kredi yüzde 9.9 gibi düşük faiz oranıyla 60 ay vade ile ihtiyacı olan üyelerimiz kullanabilecek. Üyelerimizin bu taleplerini bizzat ben kendim talep edeceğim.''

UZAKTAN KUMANDA İLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ

Seçimlerden sonra da Manavgat'ın Su sporları işletme alanları sorununun  çözüleceğini anlatan İnanç Kendiroğlu, sektöre hizmetlerin uzaktan kumanda ile çözümlenemeyeceğini vurguladı. Kendiroğlu, ''Eski siyasilerden bazıları İstanbul'dan doğru, (Şunu tanıyorum, o bizim evladımız, merak etmeyin biz sorunları şöyle çözeriz böyle çözeriz) diye konuşuyor. Bizim İstanbul'da abimiz yok ama Ankara'da sevenimiz çok.  Uzaktan kumanda ile bölge sorunları çözülmez. Sorunlar yerinden çözülür'' dedi. 

METİN KALKAVAN'A SAYGISIZLIK

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve TOBB Başkan Vekili Halim Mete ile DTO Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Antalya'ın Batı ilçelerinde denizcileri ziyaret ettiğini anımsatan Kendiroğlu, Üçağız ve Demre bölgelerinde Anadolu insanına yakışmayan tavırlar sergilendiğini söyledi.  Genel Başkan Metin Kalkavan ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerine saygısızca davranıldığını ve bölge denizcilerine gelen misafirlere ''Çay dahi,su dahi'' vermeyin şeklinde tehditler yapıldığını öğrendiklerini belirten Kendiroğlu, sözlerini şöyle tamamladı.

''Biz Anadolu insanıyız.  Anadolu kültüründe misafir çok önemlidir, misafir saygındır.  Yoldan geçene bir bardak çay, su ve ayran ikram edilir. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Üçağız ve Demre'de misafirlere su dahi, çay dahi verilmemesi yönünde tehditler yapıldığını öğrendik.''

Bu haber 2877 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yılın Liman İşletmeciliği Markası ödülü MIP'nin oldu
Yılın Liman İşletmeciliği Markası ödülü MIP'nin oldu
Dünya Kadınlar Dalış Günü'nde ilk kez denize dalıp deniz dibini temizlediler
Dünya Kadınlar Dalış Günü'nde ilk kez denize dalıp deniz...
denizhaber.com