Türkiye’ye gelmek üzere hareket eden kuru yük gemisi, Rus...
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'ye gelmek üzere hareket eden kuru yük gemisi, Rus ‘Yamal' gemisine çarptı

Ege Denizi'nde Mısır'dan Türkiye'ye gelen Batı Afrika ülkesi Sierra Leone bayraklı 'Orka-2' isimli kuru yük gemisi Rusya'nın Karadeniz Filosu'na ait 'Yamal' isimli çıkarma gemisine çarptı.

10 Ocak 2018 - 23:25

Rusya'nın Güney Askeri Birimi'nin Karadeniz Filosu Bilgi Dairesi Başkanı Vyaçeslav Truhaçev, Ege Denizi'nde Sierra Leone bayraklı 'Orka-2' isimli bir kuru yük gemisinin Rusya'nın 'Yamal' isimli çıkarma gemisi ile çarpıştığını söyledi.

'OLAYDA ZARAR GÖREN OLMADI'

Truhaçev "30 Aralık'ta sabah 7 sularında Ege Denizi'ndeki Karpatos Körfez'inde Mısır'dan Türkiye'ye giden Sierra Leone bayralıklı 'Orka-2 isimli' gemi, Akdeniz'den Sivastopol'e hareket eden Karadeniz Filosu'na bağlı ‘Yamal' gemisine çarptı. Olayda zarar gören kimse olmadı. Gemiler ise güzergâhlarındaki hareketlerine devam etti" ifadelerini kullandı.


​RUS AMİRAL: OLAYDAN ‘ORKA-2’ SORUMLU

Rusya Baltık Filosu eski Komutanı Amiral Vladimir Valuev, Sierra Leone bayraklı 'Orka-2' isimli kuru yük gemisinin Ege Denizi'nde Rusya'nın 'Yamal' isimli çıkarma gemisi ile çarpışması olayındaki sorumluluğunun yabancı gemiye ait olduğunu belirtti.

Sputnik’e konuşan Valuev, kuru yük gemisinin denizdeki kazaların önlenmesine ilişkin uluslararası kurallara uygun davranması ve sollama manevrasına başlamadan gerekli telsiz kanalından irtibata geçerek, ‘niyetini karşı tarafa net bir şekilde, İngilizce bildirmesi’ gerektiğine dikkat çekti.
‘Sierra Leone bayraklı gemi sollama manevrası yaparken sağa kırmış olsa, ‘Yamal’ gemisi yavaşlasa da ataletin etkisiyle çarpışmaktan kurtulamazdı’ diyen Valuev, “Böyle bir durumda bizim gemi hızını koruyarak aynı yönde ilerlemeye devam etmeliydi, kuru yük gemisiyse ya tereddütsüz bir şekilde onu sollayıp, güvenli bir mesafeye uzaklaştıktan sonra dönmeliydi, ya da VHF frekansını (Çok Yüksek Frekans) açarak ne istediğini belirtmeliydi” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN ATİNA ASKERİ ATAŞELİĞİ: GEMİMİZDE HERHANGİ BİR HASAR YOK

Diğer yandan olayla ilgili açıklama yapan Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Atina Ataşeliği, kuru yük gemisinin ‘Yamal’ çıkarma gemisiyle çarpışma olayının önemsiz olduğunu, Rus gemisinin olayda herhangi bir hasar almadığını açıkladı.

Sputnik’e konuyla ilgili açıklamada bulunan ataşelik yetkilisi, “Kuru yük gemisi paralel rotadan ilerliyordu, gemi kaptanı dikkatsiz davrandı ve yanlış manevra yaptı” diye konuştu.

Yetkili, “Gemimiz zarar görmedi. Herhangi bir arıza yok, 2 sıyrık. Bu nedenle gemi, rotasında ilerlemeye devam etti, çoktandır Novorossiysk limanında” ifadelerini kullandı.

Bu haber 2271 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tezgahlarda balık bolluğu
Tezgahlarda balık bolluğu
Orta Karadeniz, İzmir'de tanıtıldı
Orta Karadeniz, İzmir'de tanıtıldı
denizhaber.com