Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Devasa elektrikli petrol tankerleri geliyor!

Bir grup büyük Japon şirketi, petrol tankerleri gibi büyük elektrikli gemileri geliştirmek ve başlatmak için altyapıyı inşa edecek bir konsorsiyum başlatmak için bir araya geldi.

23 Mayıs 2020 - 12:34 - Güncelleme: 23 Mayıs 2020 - 12:46

Bir grup büyük Japon şirketi, petrol tankerleri gibi büyük elektrikli gemileri geliştirmek ve başlatmak için altyapıyı inşa edecek bir konsorsiyum başlatmak için bir araya geldi.
 
Petrol tankerleri ve kargo gemileri, gezegendeki en büyük ve aynı zamanda en kirletici araçlardan bazılarıdır.


Dünyanın en büyük kargo gemilerinden bazıları, bir araya getirilen milyonlarca otomobille yarışacak seviyede kirlilik yayıyor. Yaktıkları ağır akaryakıt yüksek sülfür içeriğine sahip ve bu nedenle akü gücüne geçmesi gereken dünya ulaşım endüstrisinin önemli bir parçasıdır.

Bu nedenle 7 önemli Japon şirketi, sıfır emisyonlu elektrik gemilerini geliştirmek, gerçekleştirmek ve ticarileştirmek için çeşitli girişimler yoluyla yeni okyanus nakliye altyapı hizmetleri oluşturmak amacıyla “e5 Konsorsiyumu” başlatmıştır.

 
İşte 7 şirket:

Asahi Tanker Co.

Idemitsu Kosan Co.
Exeno Yamamizu Corporation
Mitsui O.S.K. Lines
Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co.
Tokyo Electric Power Company
Mitsubishi Corporation

 
Dün  bir basın bülteninde yazdıkları üzere;
 
“Japonya'da deniz taşımacılığı, gemilerin yaşlanmasından bahsetmemekle birlikte, denizdeki işgücünün yaşlanması nedeniyle denizcilerin yaşadığı sıkıntılar gibi yapısal sorunlarla karşı karşıyadır. Buna ek olarak, okyanus denizcilik endüstrisi, denizcilik endüstrisini Japonya'nın iklim değişikliğine yönelik önlemlerinden biri olarak sera gazı emisyonlarını (GHG) azaltmaya çağırdı. Yedi e5 Konsorsiyumu kurumsal üyesi, bu acil sorunları çözmek için elektrik gemilerinin potansiyelini gerçekleştirmeye odaklanıyor. Konsorsiyum, her üye şirketin gücünü, teknolojik çözümlerini, ağlarını ve diğer avantajlarını taşıyacak elektrikli gemilere dayalı yenilikçi okyanus nakliye altyapı hizmetleri sunan bir platform kurmayı hedefliyor.”
 
Projenin ilk bölümü, Mart 2022'de dünyanın büyük kapasiteli lityum iyon pillerle çalışan ilk sıfır emisyonlu elektrikli tankerini piyasaya sürmek olacak.”

Tamamen elektrikli tanker konseptini yayınladılar

Bir başka basın açıklamasında, Asahi Tanker, 3.5 MWh büyük bir batarya ile donatılmış olan geminin bazı özelliklerini yayınladı:
 
 
(1)BoyutlarTam Boy 62M / Genişlik 10.30M / Draft 4.15M
(2)SınıflandırmaNK
(3)KargoAğır Petrol
(4)Gross tonnageOrtlama. 499 tons
(5)HızYaklaşık 11 knots
(6)Tank KapasitesiYaklaşık 1,300m3
(7)Sevk CihazıAzimuth thruster 300kW x 2
(8)Yan İticiler68kW x 2
(9)Ana Batarya Kapasitesi3,500kWh
 
Mart 2022 ile Mart 2023 arasında iki geminin konuşlandırılmasını planlıyorlar.

Son yıllarda deniz taşımacılığını elektrikli hale getirmek için çeşitli çabalar gördük.

Feribot endüstrisinde elektrifikasyon devam ediyor, ancak kargo gemileri için geçiş süreci daha yavaş. Birkaç yıl önce Çin'de büyük bir 2.4 MWh batarya ile yeni bir tamamen elektrikli kargo gemisi görmüştük.
 

Bu haber 777 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com