Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Devletler güvenli tahliyeye izin vermeli!

Devletler virüs sırasında denizde kurtarma faaliyetlerini sağlamalı ve güvenli tahliyeye izin vermelidir! Bugün, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic ‘’Covid-19 nedeniyle Avrupa ülkelerinin karşılaştığı benzeri görülmemiş zorluklara rağmen, denizde hayat kurtarma operasyonları ve kurtulanların güvenli bir limana sevk edilmesi devam etmeli.’’ dedi.

Devletler güvenli tahliyeye izin vermeli!
18 Nisan 2020 - 16:09 - Güncelleme: 18 Nisan 2020 - 16:33

Devletler virüs sırasında denizde kurtarma faaliyetlerini sağlamalı ve güvenli tahliyeye izin vermelidir!
Bugün, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic ‘’Covid-19 nedeniyle Avrupa ülkelerinin karşılaştığı benzeri görülmemiş zorluklara rağmen, denizde hayat kurtarma operasyonları ve kurtulanların güvenli bir limana tahliye edilmesi devam etmeli.’’ dedi.


Komiser, Avrupa Konseyi üye ülkelerini herhangi bir tehlike çağrısına anında yanıt vermeye, gerekli kurtarma kapasitesini zamanında uygulamaya ve hayatta kalanların konumlandırılabileceği güvenli bir mekan belirlemek için, katılan herkesi koruyacak gerekli önlemleri alarak iş birliği yapmaya çağırıyor.

Haziran 2019’da komiserin zaten belirttiği üzere, devletlerin arama kurtarma operasyonlarının azalması, ülkelerin kurtarma sorumluluklarından geri çekilmeleri ve denizlerde özel araçları etkileyen kısıtlayıcı önlemler alınması, yetersiz kurtarma kapasitesi ve orta Akdeniz’de etkisiz koordinasyona yol açtı. Son günlerde, covid-19 acil durumunun etkisi ile, İtalya ve Malta’da, kurtarılan göçmenleri taşıyan gemilere limanlar kapatıldı ve bu sıkıntılı tahliyeleri sağlamak için gereken koordine faaliyetleri durdu. Bu orta Akdeniz’deki arama kurtarma operasyonlarındaki mevut boşluğu daha da büyüttü.


''Denizde kurtarılanları almak ve onlara yardım ederek halk sağlığını da korumak bu zor zamanda bir zorunluluktur.'' İtalya ve Malta’nın karşılaştığı zorluklara dikkat çeken komiser, bayrak devletleri de dahil olmak üzere tüm Avrupa Konseyi üye ülkelerini, hızlı çözümler (Gerektiğinde geçici çözümler) bulmak ve yardım sağlamak, kıyı devletlerinin bunlarla yalnız başlarına bırakılmaması için çağrıda bulundu. ''Covid-19 krizi, insanları bilerek ve isteyerek denizde boğulmaya terk etmeyi ve günlerce denizde mahsur kalan göçmenleri bırakarak ciddi insan hakları ihlalleri yapmayı haklı gösteremez. Sorumluluğu paylaşmak için alınacak aksiyonlara odaklanmak ve insan haklarını korumak her zamankinden daha önemli.'' dedi.

Komiser, ‘’ Bu deneme döneminde, insan yaşamanın değerini ve hayatta kalma hakkının korunmasını zor yolla anlıyoruz ki buna gözlerden uzak denizlerde kaybolan insanlar da dahil…’’ dedi.

 

Bu haber 434 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com