Reklam
Reklam
Reklam

Gemport'un satışından elde edilen para toplu konutta kullanılacak

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, belediyenin Gemport'ta bulunan yüzde 13'lük hissesinin satışından elde edilen parayı toplu konut projesinde kullanacaklarını...

Gemport'un satışından elde edilen para toplu konutta kullanılacak
08 Aralık 2016 - 08:50 - Güncelleme: 08 Aralık 2016 - 08:51

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, belediyenin Gemport'ta bulunan yüzde 13'lük hissesinin satışından elde edilen parayı toplu konut projesinde kullanacaklarını açıkladı.
Yıldırım grubunun Gemlik gübre fabrikası ve Gemport limanını birleştirme kararı alarak sermaye artırımına gittiğini söyleyen Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Belediyesi'ne sermaye artırımında düşen paranın yaklaşık 25 milyon lira olduğuna dikkat çekti. Bu parayı ödeyip sermaye artışına gitmek için belediye bütçesinin müsait olmadığını açıklayan Refik Yılmaz, "25 yıl önce hissemiz yüzde 25'ten yüzde 13,5'a düştüğü gibi, şimdi de hissemizin yüzde 2'lere riski bulunmaktaydı. Belediyenin parasını erimekten kurtardık. Türk Ticaret Kanununa göre yüzde 51 ve üzerinde hissesi bulunan hâkim ortak her türlü kararı alabiliyor. Kar payının dağıtılıp, dağıtılmayacağına, sermaye artırımına gidilip gidilmeyeceğine bu hâkim ortak karar verebiliyor. Küçük hisseleri bulunanların sadece muhalefet şerhi koyma yetkisi olabiliyor. Biz Gemlik halkının parasının erimemesi için bağımsız bir değerlendirme firmasına değer tespiti yaptırdık. Gemlik Belediyesi'nin Gemport'ta bulunan yüzde 13,5'luk hissesinin değerini 32 milyon dolar olarak belirledi. GEMPORT de Asliye Ticaret Mahkemesi vasıtasıyla değer tespiti yaptırdı. Onların yaptırdığı değer tespitinde de bizim hissemizin değeri 70 milyon olarak ortaya kondu. Biz kendi yaptığımız değer tespiti üzerinden ihaleyi açtık. Neticede ihaleye Borusan A.Ş. ile birlikte Yıldırım grubu girdi. Ancak 103 milyon liralık teklifi Yıldırım grubu verdi. Bu satış bedeli halkımızın yıllarca beklediği toplu konut yapımı için kullanılacak" diye konuştu.

Bu haber 2012 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com