Ocean Viking gemisi, yanaşacak liman arıyor

Ocean Viking, 18 Ekim'de Libya'nın 90 kilometre açıklarına bir şişme bot üzerinde bulunan 104 kişiyi kurtardı. O günden bugüne 104 göçmenle mahsur kalan gemi, yanaşabileceği liman arıyor. Ocean Viking adlı gemide iki hamile kadın ve 18 yaşının altında 41 çocuk olduğu açıklandı.


Ocean Viking gemisi, yanaşacak liman arıyor

Sivil toplum kuruluşları SOS Mediterranean ve Sınır Tanımayan Doktorlar, Avrupalı yetkililere bir göçmenleri karaya çıkarmak için güvenli bir liman göstermeleri çağrısında bulundu.

Gemide, iki hamile kadın ve 18 yaşının altında 41 çocuk olduğu açıklandı. Ocean Viking'de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar proje kordinatörü Jay Berger, göçmenlerin başlarına ne geleceğini bilemedikleri için giderek daha fazla endişelendiklerini belirtti.

TALEPLERE CEVAP VERMEDİ

Libyalı yetkililer, Trablus Limanı'nı göçmenler için güvenli karaya çıkma noktası olarak belirlediklerini açıkladı, fakat SOS Mediterranean bu açıklamayı reddetti. İtalyan ve Maltalı yetkililer ise gemiden yapılan yanaşma taleplerini cevapsız bıraktı.

Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmak isteyen göçmenleri ağırlıklı olarak Orta Doğu, Asya ve Afrika'daki savaşlardan ve yoksulluktan kaçanlar oluşturuyor.

STK GEMİSİNİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Akdeniz'de göçmen kurtarma faaliyetlerine katılan Fransız sivil toplum kuruluşları (STK) Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin 104 düzensiz göçmenle denizdeki güvenli liman bekleyişi sürüyor.

SOS Akdeniz'in Twitter'daki hesabından yapılan paylaşımda denizdeki bekleyişi 11. gününe giren Ocean Viking için Avrupalı devletlere güvenli liman çağrısında bulunuldu.

Ocean Viking'in son günlerde Akdeniz'in ortasında çizdiği gelgitli rotasının yer aldığı harita görüntüsü yayımlanan paylaşımda, kurtarılan 104 kişinin 10 günü aşkın süredir denizde mahsur kaldığı vurgulandı.

994 GÖÇMEN GEÇMEYE ÇALIŞIRKEN ÖLDÜ

Denizi geçerken ise yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Uluslararası Göç Örgütü'ne göre bu yılın ilk dokuz ayında 994 göçmen, Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

 Bu 2014 yılından bu yana kayıt altına alınan en düşük sayı. Fakat Göç Örgütü, bunun güvenlik önlemlerini artmasından değil, bu yolları kullanan göçmen sayısının azalmasından kaynaklandığını belirtiyor.

KAPTANHABER

denizhaber.com