Zihni Holding, Koreli şirkete 10 milyon dolara gemi sattı

Türkiye’nin en eski denizcilik şirketlerinden biri Zihni Holding. 1930 yılında Zonguldak’ta temelleri atılan Zihni Gemi Acenteliği adlı şirketiyle sektöre adım atan holding, gemi işletmeciliği, deniz, hava ve kara taşımacılığı, turizm, enerji gibi alanlarda yoğunlaştı.


Zihni Holding, Koreli şirkete 10 milyon dolara gemi sattı

Zihni Holding, Koreli şirkete 10 milyon dolara gemi sattı

Türkiye’nin en eski denizcilik şirketlerinden biri Zihni Holding. 1930 yılında Zonguldak’ta temelleri atılan Zihni Gemi Acenteliği adlı şirketiyle sektöre adım atan holding, gemi işletmeciliği, deniz, hava ve kara taşımacılığı, turizm, enerji gibi alanlarda yoğunlaştı. Asaf Güneri’nin yönettiği şirket 2008 yılında Yunan Kolasis ailesi ile yaptığı gayrimenkul projeleri ile adını duyurdu.

Önce Kolasis Ailesi ile Leandros Gayrimenkul Geliştirme adlı şirket kuran Zihni Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Güneri, ardından da Akupunktur Derneği Başkanı Prof. Dr. Nüzhet Ziyal’den Çamlıca Sanatoryum Hastanesi’ni satın aldı. Güneri, 25 milyon dolarlık yeni yatırımla hastane kurmak için adım atmıştı. İskenderun, Ceyhan, Aliağa, Yarımca gibi limanlarda ofisleri bulunan Zihni Holding, asıl iş alanı olan denizcilik alanında yeni yatırımlar yaparken filosunu da yenilemeye devam ediyor.

Satış fiyatı, değerinden fazla Geçen yıl Çin’in en önemli tersanelerinden Jiangsu New Yangzi Shipbuilding’in inşa ettiği 82 bin DWT’lik Kamsarmaz M/V Star Nazdiye adlı gemiyi filosuna katan Zihni Holding, taşıma kapasitesini 322 bin DWT’ye çıkarmıştı. Zihni Holding şimdi de filosundaki önemli gemilerden birini satma kararı aldı. Zihni Holding, 2006 yılında inşaa edilen Betty Beauty adlı 76 bin 900 DWT’lik tankeri Güney Kore’nin en büyük deniz taşımacılığı şirketlerinden Five Ocean Corporation’a sattı.

Geminin satış fiyatı ise 10 milyon dolar yani yaklaşık 67 milyon lira oldu. 8.6 milyon dolarlık bir değerleme yapılan Betty Beauty adlı geminin fiyatındaki yüksekliğin ise şimdilerde özellikle Asya'daki gemi yapımının durgunluğundan dolayı olduğu ifade ediliyor. Tersaneciliğin en önemli merkezlerini barındıran Uzakdoğu’da yaşanan virüs tedirginliği, yakın dönemde fazla değerlerle gemi satışı haberlerini artıracak gibi görünüyor.

Kaynak: Türkdeniz.com

denizhaber.com