Reklam
Reklam
Reklam

İran-ABD gerginliğine İngiltere de dahil oluyor!

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece, ABD’nin İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin hayatını kaybettiği operasyonda ‘haklı’ olduğunu belirterek, Hürmüz Boğazı’na iki savaş gemisi göndereceklerini söyledi.

İran-ABD gerginliğine İngiltere de dahil oluyor!
07 Ocak 2020 - 10:08

ABD’nin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlediği operasyonda öldürmesinin ardından çıkan gerginliğe İngiltere de dahil oluyor. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ABD’nin ‘haklı’ olduğunu belirterek, Hürmüz Boğazı’na iki İngilz donanmasına iat iki gemi göndereceklerini söyledi.

İngiltere donanmasına ait iki gemi, ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından Hürmüz Boğazı'nı kullanan İngiliz bandıralı gemilere eşlik etmek üzere boğaza gönderilecek.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace yaptığı açıklamada, hükümetin donanmaya İngiliz gemileri ve vatandaşlarını korumak için gerekli tüm adımları atması talimatı verdiğini duyurdu.

Bakan, bu kapsamda donanmaya ait "HMS Montrose" ve "HMS Defender" gemilerinin yeniden Hürmüz Boğazı'nda deniz devriyesi yapacağını açıkladı.

"Irak'ın daveti üzerine bu ülkede bulunan ABD güçlerinin defalarca İran destekli militanlar tarafından hedef alındığını" kaydeden Wallace, Süleymani'nin bu militanların saldırılar için kullanılmasında merkezi rol üstlendiğini belirtti.

Wallace, "Uluslararası hukuk uyarınca ABD, vatandaşlarına yakın bir tehdit oluşturanlar karşısında kendini savunma hakkına sahip" dedi.

DENİZHABER 

Bu haber 281 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com