Cahil Çevreci


Ülkemizde  Rahmetli Prof.Dr Celal Ertuğ un önderliğinde Yeşiller Partisinin kurulmasıyla birlikte, Çevrecilik Avrupadan esen bir moda akımı gibi algılanıp yalan yanlış gelişme göstererek günümüze kadar geldi. Elinize bir TV mikrofonu alarak sokaga çıktınızda sokakta mikrofon tuttuğunuz herkes bilip bilmeden konuşur.Önemli olan bilği değil konuşmak olduğu için her konuda ahkam kesilir bazen en ciddi konuda bile sırıtarak cevap verilir.

Yanlı biçimde gelişen Çevre hareketi Ülkemize aslında yarar değil ciddi anlamda zarar vermeye başladı,Çünkü en önemli konularda bile yanlış ve bilinçsiz davranışlarla birlikte bu tür insanları kolaylıkla kulanan çıkar gurupları nedeniyle hareket yozlaşmaya,ciddiye alınmamaya başladı.Ülkeyi yöneten Hükümetler ve ilğili Bakanlıklar bile bu tür insanlar yüzünden gerçek Çevre hareketlerine bile hakarete varan sözler sarf ederek cahillikle suçlayıp savundukları doğruları görmezden geldiler.

Nükleer sanraller,Madenler ve 3.Köprü gibi çok önemli konularda Cahil Çevreciler nedeniyle Hükümet yada Hükümetler yanlış kararlar aldı ve almaya devam ediyorlar.

Önemli konulardan biride Balık Çiftlikleridir,bu  konuda çok sayıda yazılar yazdım olup biteni anlatmaya çalıştım ama görüyorumki yanlışlıklar devam ediyor.Örneği  geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinde yer alan bir haber başlığı şöyleydi.EGE DE BALIK ÇİFTLİKLERİ GİDECEKLERİNE BÜYÜYOR  peki balık çiftlikleri kimin malı bunlar gavur mu nereye gidecek ,büyümeyip ne yapacak,Ülke ekonomisinin kötüye gittiği şu günlerde kredi ve destek almadan özkaynakla büyüyen  ve 365 gün deniz üzerinde kumar oynayan yatırıma gözünü kırpmadan giren yatırımcı nereye gitsin.

Balık çiftliklerinde yılda 4 bin ton dışkı kafeslerin altında birikip ekosisteme zarar verirmiş,bunu söyleyen kim ,haberde adı geçen sözde yarımada çevre platformu sözcüsü imiş yahu sen sözcülük yapmadan önce kendini eğit halkı çevrecilik adına nasıl yanlış bilğilendirdiğine bak,yada maksatlı haber yapıp kime kimlere hizmet ettiğini iyi seç.Geçenlerde Güllükte balık ölümlerini fırsat bilerek,bir turizm yatırım şirketinden destek alıp neden güllük e gittiğini açıkla.Basın açıklaması sırasında zaten zor durumda olan yetiştiricilerin haklı tepkisini bana saldırdılar diye millete E-MEİL atarak nasıl saptırdığını anlat.

Balık ölümlerinden 10 gün sonra İstanbul Boğazında balık ölümleri oldu o zaman nerdeydin neden sesin çıkmadı,Güllükte balıklar kirli diye öldü diyorsun ya Boğazda ölenlere ne diyeceksin.

Biz bu Ülkede bir avuç insanız ve hepimiz birbirimizi biliriz,kimin kiminle ne ilişkisi var onuda biliriz asıl karşı çıkılması gereken o kadar çok çevre sorunu varken Nemalandığınız turizm yatırım şirketinin çizgisinde nereye kadar gideceksiniz.

Sayın platform sözcüsü sermaye insanları işine geldiği gibi kullanır sonra limon gibi sıkar atar kime kimlere hizmet ettiğini iyi seç ve cahil cahil açıklamalar yapma,üzüldüğüm nokta Ülkemizin en ciddi kuruluşu A.A ve onun haberini yayınlayan Büyük gazetede bile 4 bin ton balık dışkısının dipte birikip,birikmeyeceğini bilim  insanlara sormadan yayınlamasıdır.

Yazıma konu olan kişi kendini iyi biliyor benide iyi tanıyor,ancak verdiği bilğilerin ne kadar yalan ve yanlış ve maksatlı olduğunuda bildiğinden sesini çıkarmıyor,Aksi halde 36 yıllık bilği birikimimin altında kalacağını da biliyor olmalı.

Ükemiz Cahil Çevreci ler ve onların göstermelik hareketleri nedeniyle zarar görüyor ,Biz çevreciler bu tür hareketler yüzünden tüm gelişmelerin karşısındaymışız gibi algılanmaya başladık ve toplumdaki destek giderek azalmaya başladı.EGE DE BALIK ÇİFTLİKLERİ GİDECEKLERİNE BÜYÜYECEK VE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK bunun aksini savunanların Yunanistan nın bu konuda tekel olmasına yardım ettiklerini de bilmelerini isterim.

denizhaber.com