Öğretmenler Günü ve Denizcilik Eğitimimiz


Yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle duyarlı bir denizci toplumu olarak eğitim hayatımızın başlangıcından bugünlere dek gelmemizde bizler üzerinde çok büyük emekleri ve katkıları olan tüm Öğretmenlerimizin bu özel gününü yürekten kutluyor onlara Denizcilik Sektörümüz adına saygı ve sevgilerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz.

Öğretmen bir toplumun geleceğini şekillendiren çok önemli bir usta...

Hayatımızın rotası … Ufkumuzun Rehberi…

Yalnız bilginin öğretilmesi değil , bir Milletin geleceğini etkileyen büyük bir hazine.

Tecrübeli bir KAPTAN . Çağdaş ve emin bir Liman .

Hazreti Ali ‘’ Bana bir harf Öğretenin kölesi olurum ‘’

Yavuz Sultan Selim ,’’ Öğretmenin atından sıçrayan çamurdan şeref duymuş ve bu çamurlu elbisesinin kendisine kefen yapılmasını ‘’ emretmiştir.

Ulu Önder Atatürk ‘’ Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir, Öğretmenden , eğitimciden yoksun bir millet , henüz millet adını almak yeteneğini kazanmamıştır.Ona sıradan bir topluluk denir.

Millet denemez.

Bir topluluğun millet olabilmek için mutlaka eğitimcilere , öğretmenlere ihtiyacı vardır . ‘’sözleriyle öğretmen ve eğitime verdiği önemi çok açık ortaya koymuştur.

Biz denizciler meslek hayatımızda her zaman Öğretmenlerimizi hatırladık onları , saygı ve sevgiyle her ortamda yad ederken bu yüce değerleri Seyirde, Limanda , Kamaralarımızda , Köprüüstünde dile getirerek hep tebessümle anımsadık. Her birey gibi biz denizciler de okul yıllarımızı süsleyen ve hayatımızın mesleki başarılarında en önemli paya sahip olan bu vefakar öğretmenlerimize binlerce teşekkür etsek azdır.

Ülkemiz Denizci millet , Denizci Ülke olma yolunda ilerlerken Ulusal denizcilik Eğitimimizin gelişmesi ve kalitenin uluslarası standartlara ulaşmasına katkı sağlayacak en önemli faktörlerin başında Denizci Eğitim kadrosu ve Yetişmiş Öğretim Elemanı gelmektedir.

Denizcilik sektörü olarak Uluslarası düzeyde bilim ve teknolojinin çağdaş gelişimlerini yakınen takip ederken bu yoğun küreselleşme denizine Limbo edilecek nice kaliteli Denizci eğitimcilere herzaman çok yoğun ihtiyaç duyulmaktadır.

Denizcilik Eğitim sorunlarımızın başında yetişmiş Öğretim Elemanı açığı ivedilikle gelmekte ve bu elemanların yetiştirilmesi , teşvik edilmesi için Ülke olarak tüm gücümüzü ortaya koymamız gerekmektedir. Bugün bir avuç yetişmiş Öğretim elemanlarımızdan tam verim alacağımız sırada bir bakıyorsunuz büyük emeklerle kazanılmış bu kıymetli değerler elimizden bir bir uçup gidiyor…
Nereye ?

Ve niçin gidiyorsunuz ? diye sorduğumuzda !!

Kimi Sosyo – Ekonomik hayat şartlarının çaresizlik ve karamsarlığı içine düşmelerini sebep gösteriyor.

Kimi ise siyasi irade isteği doğrultusunda Denizcilik Eğitimine havlu atarak karasal iklimden sektörümüzü daha iyi geliştireceklerine inandıklarını… söylerek.

Herkes bir telaş ,bir koşuşturma içersinde .Kimi gidiyor … kimi kalıyor …

Ama ne acıdır ki ;

Denizci Millet , Denizci Ülke olma pahasına eğitim sektörümüz manevradan aciz bir gemi gibi rüzgarın estiği yöne doğru sürüklenip duruyor..

İşte tablo bu …

Çırpınan ve destek bekleyen bir Denizcilik Eğitim sektörü.

Gayret istiyoruz. Eğitim ve Öğretime sahip çıkılmasını istiyoruz…

Yıllardan beri her ortamda vurguladığımız gibi Ülke olarak Denizcilik eğitimimizin gelişimi için mutlak surette Devletimizin ‘’ Denizcilik Eğitim Katkı Fonu ‘’ adı altında bir kaynak yaratılacağına inanmak istiyoruz…

Ülkemizde son yıllarda açılan Denizcilik Eğitim Kurumlarımızın tümünde halen yetişmiş öğretim eleman sorunu had safhada devam ederken İdaremizce oluşturulan ‘’ Bağımsız Denetleme Kurulunun ‘’ ( BDK ) yapacağı tüm denetimlerde Eğitim Kurumlarının yapısı ve eğitim sistemini dikkatle irdeleyeceklerini düşünmekteyiz…

ATA’ mızın söylevinde buyurduğu gibi Öğretmenden , Eğitimciden yoksun bir Millet , henüz millet adını almak yeteneğini kazanmamıştır …Ona sıradan bir topluluk denir . Sözlerini çok dikkatle değerlendirmemiz gerekmekte ve ‘’ Ulusal Denizcilik Eğitim Politikamızın ‘’ çatısı oluşurken sıradan bir Denizcilik Eğitimine de dur demeyi bilmeliyiz…

Denizciliğimizin güvencesi eğitime , Eğitim kalitesi ise yetiştireceğimiz öğretmenlere bağlıdır.

Sevgi ve Saygılarımla.

denizhaber.com