Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Pandemi sürecinde gemiadamı değişim kuralları!

Denizcilik Ulaştırma Bakanlığı pandemi sürecinde gemiadamlarının değişim kurallarını yayınlandı. Yayınlanan kuralların ilk maddesine göre denizciler kilit işçiler olarak kabul edildi.

Pandemi sürecinde gemiadamı değişim kuralları!
04 Aralık 2020 - 09:28

Denizcilik Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan yazıda tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayılan ve pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi için gerekli tedbirler alındığı ve  risklerin en aza indirilerek Covid-19 mücadelesinin sürdürülebilmesi için denizyolu taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önem arz etttiği bildiriliyor. Bu bağlamda pandemi sürecinde gemiadamlarının değişim kuralları yayınlandı. Yayınlanan kuralların ilk maddesine göre denizciler kilit işçiler olarak kabul edildi.

Gemiadamları "deniz lojistiği ve tedarik zincirinde kilit çalışan" olarak kabul edilir!

Yayınlanan yazının ilk maddesi olan denizcilerin kilit işçiler olarak atanması son dönemlerde hükümetlere yapılan çağrılar arasındaydı.

Yayınlanan yazı şöyle devam ediyor;

''Söz konusu durum dikkate alındığında, lojistik sektörünün denizcilik kolunda faaliyet gösteren gemiadamları, kılavuz kaptanlar, balıkçı gemisi personeli, sondaj gemileri personeli, gemi acenteleri, kıyı tesisi ve açık deniz tesisi çalışanları ile gemi ve tesislere hizmet sağlayıcıların, görev yaptıkları süre içerisinde İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi döneminde lojistik sektöründe çalışanlar için belirlenen kurallara tabi oldukları görülmektedir.


Öte yandan, yurda giriş ve çıkış yasakları ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde gemilerin olağan personel değişim hareketlerinde kısıtlama olması durumunda, ülkemiz limanlarında taşımacılığın aksamadan devam etmesi gerekmektedir. Bunun amaçla gemiadamları değişimleri, ilgili kurumlarla ortaklaşa hazırlanan ve “Gemiadamları, deniz lojistiği ve tedarik zincirinde kilit çalışan olarak kabul edilir” hükmünü içeren Ek'teki kurallar çerçevesinde yürütülecektir.''

Pandemi sürecinde gemiadamı değişim kuralları için TIKLAYINIZ.

 

KAYNAK: KAPTAN HABER AJANSI

Bu haber 612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com