Reklam
Reklam

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden "deniz dolgusunda tarım toprağı kullanılıyor" iddialarına cevap

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan'ın çeşitli medya organlarında Trabzon'daki Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi'nde tarım toprağı kullanılarak 5403...

12 Eylül 2018 - 17:20 - Güncelleme: 13 Eylül 2018 - 11:35

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan'ın çeşitli medya organlarında Trabzon'daki Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi'nde tarım toprağı kullanılarak 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa muhalefet edildiği iddialarına yönelik Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı.
Açıklamada, Sahil Dolgu Gülcemal Projesi'ne dökülen toprağın yasal olarak 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa göre usulünce tarım dışı kullanım izinleri alınmış imar sahaları içinde inşaat faaliyetleri esnasında ortaya çıkan hafriyat toprağı olduğu belirtilerek kesinlikle tarım alanlarından toprak alınmadığı vurgulandı.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 'tarım toprağı' ve 'hafriyat toprağı' tanımlarının dikkatlice incelenmesi gerektiği belirtilerek "Hafriyat toprağı yönetmelikte, 'İnşaat öncesinde arazinin hazırlanması aşamasında yapılan kazı ve benzeri faaliyetler sonucunda oluşan toprak' şeklinde tanımlanmaktadır. Bu bağlamda ilimizde imar planlı alanlarda yapılan 'yapı ruhsatlı inşaat çalışmaları' sonucu çıkarılan hafriyat malzemeleri, ilgili yönetmelik kapsamında Gülcemal Dolgu Sahası'na kabul edilmektedir. Bu malzemeler, ilçe belediyelerinin imar planlı alanlarında yapı ruhsatı verilen inşaatlardan ve altyapı çalışmaları sonucu ortaya çıkan malzemelerden oluşmakta ve ilgili yönetmeliğin 'hafriyat toprağı' tanımı ile kesinlikle çelişmemektedir. Sahil Dolgu Gülcemal Projesi'ne kabul edilen hafriyat toprağı, yasal olarak 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa göre usulünce tarım dışı kullanım izinleri alınmış imar sahaları içinde inşaat faaliyetleri esnasında ortaya çıkan hafriyat topraklarıdır. Belediyemiz tarafından bu alanda kullanılmak üzere kesinlikle tarım alanlarından toprak alınmamaktadır. Ayrıca bilinmelidir ki Gülcemal dolgu alanının imar planları ilgili mevzuat gereği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden kurum görüşleri alınarak hazırlanmıştır. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun uygulayıcısı olan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün bu konudaki çalışmalarına Trabzon Büyükşehir Belediyesince titizlikle uyulmaktadır. Bu zamana kadar tarım arazilerinden dolgu amaçlı toprak alımına yönelik herhangi bir özel izin alınmamıştır. İmarlı sahalardaki inşaat faaliyetleri esnasında, inşaata başlamadan önce nitelikli tarım toprağı alınarak Karayollarının refüj çalışmalarında, Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü park ve bahçe peyzaj faaliyetlerinde zaten kullanılmaktadır. Bu konuda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesine hazırlattırılan ve Valilikçe onaylanan Toprak Koruma Projeleri vardır ve uygulanmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimiz genelinde 1038 hektarlık alanda toprak koruma projeleri yaptırılmıştır. Trabzon Büyükşehir Belediyesince Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi alanında yapılan çalışmalar tamamen "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında yürütülmekte olup, 'hafriyat atığı' kapsamına girmeyen hiçbir atık sahaya kabul edilmemektedir. Haberlerde tüm Karadeniz'deki dolgularda 'tarım toprağı kullanılıyor iddiası' ve 'Trabzon sahillerinin Giresun-Rize sınırları arasındaki 88 km'sinin genelde tarım toprağı ile doldurulduğu açıklamaları' Gülcemal dolgu alanını gerçek dışı ve haksızca suçlamaya gerekçe oluşturamaz" ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1094 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com