Reklam
Reklam
Reklam

Boğaz Emirgan'da 8 Metre Daralıyor

İBB tarafından Emirgan’da yürütülen Sahil Düzenleme Projesi kapsamında, deniz üzerinde 5 bin 650 metrekarelik bir alan yapılıyor.

Boğaz Emirgan'da 8 Metre Daralıyor
01 Eylül 2014 - 12:40

Boğaz, Emirgan’da 8 Metre Daralıyor

İBB tarafından Emirgan’da yürütülen Sahil Düzenleme Projesi kapsamında, deniz üzerinde 5 bin 650 metrekarelik bir alan yapılıyor.

İçinde balık tutanlar için platform, bisiklet yolu ve park yeri bulunan projenin önümüzdeki yıl bitmesi planlanıyor. Proje tamamlandığında İstanbul Boğazı 8 metre daralmış olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Emirgan sahil yolunun denize doğru genişletilmesi projesinde sona yaklaşıldı.

Bisiklet ve yürüyüş yolu, balık tutma platformu ve 116 araçlık otopark cebi içeren projede denize kazık çakma işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. 2015 yılı başında bitirilmesi planlanan proje sonucunda İstanbul Boğazı 8 metre daralmış olacak. Geçtiğimiz mart ayında başlatılan çalışmalarda 700 metrelik sahil kesimine denize kazık çakma işlemleri büyük ölçüde tamamlandı.

Çakılan kazıkların üzerine beton dökülmesi işlemleri başladı. İnşaat tamamlandığında sahil yolu 8 metre genişlemiş, İstanbul Boğazı ise 8 metre daralmış olacak. İBB tarafından 4 ay önce tanıtımı yapılan proje, Emirgan sahilinin 700 metrelik bir bölümünü kapsıyor. Genişletilen bölümde 2 metre genişliğinde bisiklet yolu oluşturulacak. Ayrıca 3 metre genişliğinde toplamda bin 550 metrekare yeşil alan planlanıyor. Otomobilleriyle gelen vatandaşlar için ise sahil bandı boyunca 116 araçlık otopark cebi yapılacak. Balık tutan vatandaşlar için de 30 metre uzunluğunda 3 adet balık tutma platformu oluşturulacak.

Böylece balıkçıların yürüyüş yapan ya da bisiklete binenleri rahatsız etmeden balık tutmaları sağlanacak. Proje tamamlandığında toplam 11 bin 300 metrekarelik bir alan yeniden düzenlenmiş olacak.

Bu haber 3991 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com