Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İzmit limanlarından taşınan yük 76,5 milyon tona ulaştı!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, 2020’yi değerlendirirken denizyolunun tüm ekonomileri ayakta tuttuğunu belirterek, deniz taşımacılığında önemli bir merkez haline gelen İzmit Körfezi'ndeki limanlardan taşınan yük miktarın artarak 76,5 milyon tona ulaştığını söyledi.

İzmit limanlarından taşınan yük 76,5 milyon tona ulaştı!
15 Ocak 2021 - 10:42

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Kocaeli’nin denizciliğin başkenti olduğunu belirterek 2020 yılı rakamlarıyla ilgili bilgiler verdi;

Denizcilikte talep ve arz dengesinde çok ciddi hareketlilik yaşanıyor!

“Kocaeli Karadeniz’in çıkış kapısı. Kent denizcilik sektöründeki gücünü 34 limanından alıyor. Limanların yanında hem Yalova hem de Tuzla’daki tersanelerle denizcilikte talep ve arz dengesinde çok ciddi hareketlilik yaşanıyor.

''Kocaeli, Türkiye’nin beşte bir denizciliğini üretmektedir!''

Kocaeli Kasım 2020’ye kadar toplam 8 bin 134 gemi ağırladı. Bunlar kasım sonu rakamları. Bu rakam, aralık ayı rakamlarının gelmesiyle daha da artacaktır. Türkiye 44 bin 424 gemi ağırlamıştır, Kocaeli’de ise bunun yaklaşık yüzde 18,3’üne tekabül eden bir sayı vardır. Kocaeli, Türkiye’nin beşte bir denizciliğini üretmektedir. Misafir ettiğimiz gemilerden 2 bin 614’ü Türk bayraklı, 5 bin 520’si yabancı bayraklı.

2019’a göre artış var

Kentimizdeki yatırımlar da deniz ticaretimizin gelişmesine yöneliktir. Kocaeli, elleçleme rakamlarına göre her sene ortalama 73 milyon ton civarında bir rakama ulaşmaktadır. Biz 2020 yılında yaklaşık 76,5 milyon tona ulaştık. 2019 yılına göre bir artış var. Kocaeli bütün limanlarıyla beraber ön sıraya geçmiştir.”


KAYNAK: KAPTAN HABER AJANSI
Bu haber 237 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com