Reklam
Reklam
Reklam

Filyos Limanı 15 Temmuz 2019'da açılacak

Filyos Limanı temel atma töreni ve 72 tesisin toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım "15 Temmuz 2019 Demokrasi ve Şehitler Günü'de Filyos Limanı açılacak" dedi.

Filyos Limanı 15 Temmuz 2019'da açılacak
09 Aralık 2016 - 23:20

Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı temel atma ve 72 tesisin toplu açılış töreninde konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:Bugün toplam tutarı 700 milyonu aşan 72 tesisin de açılışını gerçekleştiriyoruz. Dün bütün Türkiye için teşvik ve tedbir paketlerini açıkladık bugün de Zonguldak'a müjdelerimizi getiriyoruz. İstihdamdan üretime, esnaftan kobiye birçok kesimi ilgilendiren kararlar aldık açıkladık. Böylece dünyada krizin bu şekilde devam ettiği bu dünyada firmalarımızın nakit ihtiyacı için 250 milyar liralık kredi oluşturduk. Faizsiz krediyi nakit olarak vereceğiz. 2017'de 600 bin vatandaşımıza İŞKUR marifetiyle iş sağlayacağız. Özel sektör asgari ücretten yararlanması için ilk üç aylık prim ödemelerini son 3 ayına erteledik.

2. Abdülhamit'in hayali gerçek oluyor
 

  • Değerli kardeşlerim 14 yıldır Türkiye'nin kalkınması için refahı için seferberlik başlattık. 2. Abdulhamit'in hayali olan Filyos projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece liman kısmı. Onun arkasında 100 binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Zonguldak'a deniz ulaşımında Karadeniz'in bir yıldızı haline getirmiş olacağız.


Liman projesiyle beraber aynı anda başka yatırımlar da gelecek. Ne demek endüstri sanayi bölgesi? Burada fabrikalar yapılacak. Bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak liman. Limana karayolu bağlantıları gerçekleştirilecek. Mithatpaşa-Aslankaya tünelleri de önümüzdeki sene hizmete girecek. 72 hizmet tesisini de bugün açıyoruz. Maden müzesinden bölünmüş yol birçok tesisi kazandırıyoruz. 500 kişilik yurt yapıyoruz. Hastaneler yaptık, resmi açılışını yapıyoruz.


Az önce sağlık bakanımızın ifade ettiği gibi Zonguldak'a 400 yataklı büyük hastane yapma kararı aldık. Başladık ama sıkıntılardan dolayı devam ettiremedik. Zonguldak'a yakışır 400 yataklı şehir hastanesini de yapmış olacağız. 14 yılda 7 milyar yatırım yaptık Zonguldak'ta. Bin 400 üzerinde derslik, 7 hastane, 2 bin 112 konut bitirdik, bin 600 konutun yapımı devam ediyor. Zonguldak'a 12 milyon fidan diktik. Çaycuma Havaalanı'nı elden geçirdik. Filyos Limanı açıldığında Çaycuma'ya daha çok sefer olacak.

16 projemiz var. Zonguldak Bartın arasına da bölünmüş yol yapıyoruz. Bütün çalışmalarımız tamamlandığında Bolu, Bartın, Karabük ve Düzce'ye konforlu şekilde seyahat edeceksiniz. Dış ticaretin gelişmesi kıyı şeridi olan bölgelere ayrı önem veriyoruz. Dış ticaret açısından Zonguldak'ın hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Denizciliğe çok büyük önem verdik. 35 Denizcilik Okulu sayısını 100'ün üzerine çıkardık. Deniz ticaret filomuz 19'dan 14'e yükseldi. Tersane sayımız 37'den 79'a çıktı.

Önümüzdeki seneden itibaren endüstri seferberliği yatırımına da başlıyoruz. Zonguldak kara elmasın merkezi demokrasinin merkezi Zonguldak başkomutanın emriyle meydanlara indi, sizin için ne yapsak azdır Allah sizden razı olsun.

"Ekonomiye can suyu oldunuz"

Alçak darbecilere FETÖ örgütüne gereken dersi veren sizsiniz. Bu aziz millet darbecilere darbe yaptı Ekonomiye de can suyu oldunuz. Doları dövizi bozdurarak da Türk ekonomisine destek oluyorsunuz, var olun sağolun..

FETÖ'nün neler yaptığını bütün alem gördü. Değerli kardeşlerim, madenciler bugün Türkiye'de her alanda büyük değişim yaşıyoruz. Siyaset demokrasi adaletle milletimize yaraşır ülke olmaya gayret ediyoruz. Türkiye'nin her köşesinde bunu görüyorum. Artık ülkemizi darbelerden kurtarmak istikrarsızlığı Türk siyasetinin tarihinden kalkması için sistem değişikliği çalışması devam ediyor.

Yeni Anayasa yarın Meclis'te
 

  • Yeni anayasa çalışmalarımızı sınırlı değişikliği öngören teklifi hazırladık. Yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi TBMM'ye veriyoruz. Ak Parti söz veren, verdiği sözü de yerine getiren partidir. Yapmayacağımız, yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik, her sözü de yerine getirdik. Bu ülke için gece gündüz demeden çalışan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoldaşlarıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da selamını getirdik.


Koalisyonlar dönemi sona erecek

Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye'de koalisyonlar dönemini sona erdirecek güçlü meclis şeklinde daha demokrasimizin güçleneceği sorunların ortadan kalkacağı güzel günleri hep beraber yaşayacağız. Türkiye'nin geleceği için sistem değişikliğine hazır mıyız? İşte Zonguldak'ın sesi... Bu sözümüzü gerçekleştirmek için tekrar size geleceğiz. Sorunların krizlerin çözüldüğü yer millettir. Çözüm için başkalarını arayanlar milletten gerekli cevabı alırlar. Yurt dışında Türkiye'yi bölmek için kol kola girenler, FETÖ'nün yanında olanlar milletten hakettiği cevabı alacaklar.

Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Ak Parti hükümetleri olarak vatandaşın ihtiyacı bizim önceliğimiz oldu. İşimiz hizmet gücümüz millet, durmak yok yola devam. Laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyacağız. Türkiye'ye inanmayanlar ne söylerse söylesin bu büyük ülke istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Bu toprakları yüzyıllar boyunca bize veren büyük millet olma ruhunun ne demek olduğunu bütün dünyaya gösterdik.

Ekonomi seferberliğimiz artarak sürecek. Hepimiz daha güzel günler ve yarınlar için, daha güzel gelecek için seferberlik halindeyiz. Sorunları arkamızda bırakmadık. Dağ gibi sorunları, hizmetlere dönüştürerek bu günlere geldik. Sorunları torunlara havale etmek değil, çözmektir Ak Parti demek. Bu aşkın heyecanın daha fazlasını sizde görüyorum.

İnancımızı heyecanımızı kaybetmediğimiz sürece başarıları hep birlikte yaşayacağız. Bizde dur durak yok. Bu ülke için bu millet için çalışmaya devam edeceğiz. Filyos Limanı'nın gerçekleşmesinde emeği geçen Zonguldak, Bartın Karabük milletvekillerimize, Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan'a çok teşekkür ediyorum.


Bu haber 3137 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com