Reklam
Reklam
Reklam

Otonomda bir ilk: Toulon Açıklarındaki Gemi Paris'ten Yönetildi!

Fransa denizcilik otonom teknolojilerinde büyük adımlar atıyor!

Otonomda bir ilk: Toulon Açıklarındaki Gemi Paris'ten Yönetildi!
16 Eylül 2020 - 10:54

Geçtiğimiz hafta, Toulon açıklarında bulunan  tedarik gemisi VN Rebel'in Paris'ten başarıyla kontrol edildiği görüntüler yayınlandı.
 

Uzaktan gemi seyri, otonom gemilerin denemeleri için IMO gerekliliklerine uygun bir şekilde Fransız bayrağı altında gerçekleştirildi.
 

Seyir süresince operatör SeaOwl, Bureau Veritas ve Fransız denizcilik otoriteleri sürekli iletişim halinde kaldı.


 

Paris'teki kaptan, geminin uzaktan kumandası ile Fransız Akdeniz limanı olan Toulon açıklarında seyreden VN Rebel'in kontrolünü tam olarak devraldı.

 

 

VN Rebel'in seyri, Deniz Otonom Yüzey Gemilerinin (MASS) denenmesi için IMO kararına uyulmasını sağlayan Fransız bayrağının sahip olduğu yetkilerle gerçekleştirildi. Bu kararın ise Fransa'da bu büyüklükteki bir gemiye ilk kez uygulandığı vurgulandı.
 

Test sırasında, uzaktan navigasyon işlevlerinin kullanılabilirliğini kanıtlamanın yanı sıra, SeaOwl mürettebatı, iletişim bağlantısının kesilmesine neden olan bir hava olayı veya bir siber güvenlik saldırısı gibi çeşitli senaryolara da hazırlıklı olduğunu gösterdi.
 

SeaOwl sonraki adımının ise, bu konsepti açık deniz platformlarına hizmet sağlamak için tasarlanmış yeni inşa gemilere kurmak olduğunu belirtti.


 

KAYNAK: DENİZHABER.COM ÖZEL HABER

Bu haber 261 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com