Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya, Filipinler'e yardım edecek

Rusya, takımada ülkesi Filipinler'in denizaltı gücü inşa etmesinde yardıma hazır olduğunu bildirdi. Rusya'nın Manila Büyükelçisi Igor Khovaev, "Bir takımada ülkesi olarak Filipinler'in kendi denizaltı gücünü geliştirme hakkı var" dedi.

Rusya, Filipinler'e yardım edecek
25 Ekim 2019 - 10:07

Rusya'nın Manila Büyükelçisi Igor Khovaev, Makati kentinde düzenlediği basın toplantısında Filipinler'in karasularını korumak için denizaltı filosuna ihtiyaç duyduğunu belirtti. "Bir takımada ülkesi olarak Filipinler'in kendi denizaltı gücünü geliştirme hakkı var" diyen Khovaev, daha önce Vietnam'a sağladıkları gibi Filipinler'e denizaltı sağlayabileceklerini ifade etti.

Filipinler Haber Ajansının haberine göre, Rus denizaltılarının dünyanın en iyileri olduğunu ileri süren Büyükelçi Khovaev, "Ülkenizin denizaltı gücü olmasına yardım etmeye hazırız." dedi.

Filipinler Donanması, geçen yıl ilk defa Rusya'nın Vladivostok kentinde liman ziyareti yapmıştı.

Rusya, iki yıl önce Vietnam'a 6 Kilo sınıfı denizaltıyı 1,8 milyar dolara satmıştı.

Manila yönetimi ile Çin arasında Güney Çin Denizi nedeniyle hakimiyet tartışmaları yaşanıyordu. Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemininin olmadığına karar vermişti.

Ancak Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, son Çin ziyaretinde mahkemenin kararını göz ardı edebilecekleri ve Çin ile işbirliğine gidebileceklerini açıklamıştı.

Bu haber 325 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com