Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sibirya Nehri'ne Binlerce Ton Yakıt Dökülüyor!

29 Mayıs'ta, Sibirya yakınlarındaki sanayi kenti Norilsk'teki bir dizel tankı, 15.000 ton’u yakındaki nehir sistemine karışan yaklaşık 20.000 ton petrol sızdırdı.

Sibirya Nehri'ne Binlerce Ton Yakıt Dökülüyor!
06 Haziran 2020 - 11:46

29 Mayıs'ta, Sibirya yakınlarındaki sanayi kenti Norilsk'teki bir dizel tankı, 15.000 ton’u yakındaki nehir sistemine karışan yaklaşık 20.000 ton petrol sızdırdı.

Sızma, şehrin eteklerinde bulunan bir ısı ve güç istasyonunda meydana geldi ve operatör Nornickel, depolama tankının bodrum katındaki ani destek direklerinin batması ‘dan kaynaklandığını söyledi.

Nornickel, Rus çevre ajansı Rosprirodnadzor ile ortak hava gözetimi yapıyor ve Rusya Ulaştırma Bakanlığı Murmansk'tan bir sızıntı kontrol ve temizleme ekibini seferber etti. Çarşamba günü, şirket nehirden yaklaşık 80 ton yakıt topladığını söyledi.

"Acil durumları sosyal medyadan mı öğreneceğiz?"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bölge için federal olağanüstü hâl ilan etti. Şirket yetkilileri ile yapılan yapılan bir televizyon tartışmasında Putin, Rus hükümetinin bu olayı kazadan iki gün sonra öğrendiği için yaşadığı memnuniyetsizliği dile getirdi. "Acil durumları sosyal medyadan mı öğreneceğiz?" dedi.

New York Times'a göre, Rus Soruşturma Komitesi elektrik santralinin yöneticisini gözaltına aldı ve cezai soruşturma başlattı.

Norilsk, Norilsk Nickel'in madencilik ve ergitme operasyonları için inşa edilmiş ve hala işletilen yoğun ağır sanayi şehri olup onlarca yıllık bir kirlilik mirasına sahiptir. Kenti çevreleyen alandaki bitki ve yeşil alan yoksunluğu, Nornickel'in fabrikasından çıkan yüksek sülfür dioksit emisyonlarına atfedilen bir fenomen olarak görülüyor.

Bu haber 35112 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Leo Jugo
    10 ay önce
    İnsan zararı doğaya verdiğini zannediyor fakat ne yaparsa yine kendine...

denizhaber.com