Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tarihin en büyük Konteyner faciası: Pasifiğin ortasında konteynerleri çöktü!

One Apus isimli konteyner gemisinin 2 Aralık günü Pasifik'te konteynerleri çöktü, son zamanlardaki en büyük kazalardan biri olmaya aday olduğu söyleniyor.

Tarihin en büyük Konteyner faciası: Pasifiğin ortasında konteynerleri çöktü!
03 Aralık 2020 - 09:32 - Güncelleme: 03 Aralık 2020 - 10:11

NYK Shipmanagement'ın operatörlüğünü yaptığı Chidori Holding' ait 138.611 DWT kapasiteli One Apus isimli konteyner gemisi 2 Aralık Çarşamba günü Çin, Yantian'dan Long Beach, Kaliforniya'ya yaptığı bir sefer sırasında Pasifik'in ortasında konteynerlerinin çöktüğünü bildirdi.

Kayıp veya hasar gören konteynerlerin sayısı 1.900'e ulaştı!Apus isimli konteyner gemisinin sahibi ve operatörü şu anda kayıp veya hasar gören konteynerlerin sayısının 1.900'e ulaştığını ve bunlaarın muhtemelen 40'ının tehlikeli mal içerdiğini bildirdi. ONE Apus isimli geminin tam yüklendiğinde 14.000 TEU kapasiteye sahip olduğu gelen detaylar arasında.

Geminin Hawaii'nin yaklaşık 1.600 deniz mili kuzeybatısında şiddetli bir fırtınaya yakalandığı, sert rüzgarların ve büyük dalgaların konteynerların çkmesine neden olduğu açıklandı.

Operatörler dengesiz konteynerleri düzeltmek, hasar değerlendirmek ve konteynerları sayarak kaybedilen konteynerlerin tam sayısını belirlemek için uygun bir liman aradıklarını belirttiler. 

Şirketler yaptıkları açıklamada tam soruşturma yapılacağına dair söz verilerekk; "Mürettebatın, geminin ve gemideki kargonun güvenliğini sağlamak için gemiyi güvenli bir limana götürmeye odaklanıyoruz." ifadeleri kulanıldı.

Apus, Japonya Marine United Corporation'ın Kure Tersanesi'nde ONE için inşa edilen yedi gemilik serinin altıncısı olarak Nisan 2019'da teslim edilen  363 metre uzunluğunda bir konteyner gemisi olduğu biliniyor.

Kayıp olan veya hasar gören yaklaşık 2.000 konteynerin batmayan bir gemide yaşanan en büyük maddi hasarlı kazalardan biri olarak kabul edileceği öngörülüyor. Dünya Denizcilik Konseyi, denizde kaybolan konteynerler hakkındaki 2020 raporunda yıllık rakamın düştüğünü açıkladı. En son üç yıllık dönemde, ortalama 779 konteynerin kaybolduğunu ve bunun önceki üç yıldaki ortalama 1.390 kaybın yaklaşık yarısı olduğunu bildirdi. En önemli olaylar arasında 2013'te MOL Comfort'un kaybettiği 4.293 konteyner ve Rena'nın karaya oturduğu 2011'de kaybedilen yaklaşık 900 konteyner vardı.

Konteyner kaybetme veya hasarıyla sonuçlanan kazaların en büyük nedeninin şiddetli hava koşulları olarak kabul ediliyor.

 

Bu haber 802 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com