Reklam
Reklam
Reklam

Yabancı Bayraklı Özel Yatların Kalma Süreleri 5 Yıl Uzatıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı yazıda belirtildiği üzere yabancı bayraklı özel yatların kalma süreleri 5 yıl daha uzatılabilecek.

Yabancı Bayraklı Özel Yatların Kalma Süreleri 5 Yıl Uzatıldı!
16 Ekim 2020 - 10:31

COVID-19 salgınından kaynaklanan ve tüm dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkemizden çıkış işlemlerini gerçekleştiremeyen yabancı bayraklı özel yatların bulunması, bu süreçte tüm dünyada alınan seyahat kısıtlamaları kararları çerçevesinde, Deniz Turizmi Yönetmeliğinin 46. maddesinde yer alan şartların sağlanamaması ve ülkemizden çıkış işlemlerinin gerçekleştirilememesi hususları göz önünde bulunduran Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü salgın dolayısıyla oluşan mağduriyetlerin giderilmesi, uygulamada meydana gelebilecek ihtilafların önlenmesi amacıyla yapılan düzenlemeyi yayınladığı yazı ile duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü yayınladığı yazıda yabancı bayraklı özel yatların kalma sürelerinin 5 yıl daha uzatılabileceğini duyurdu.

 

Sunulan yazıda mevzuatta yabancı bayraklı özel yatların Türk karasularında kalış süreleri hakkında yapılan değişiklik belirtiliyor.

 

Yapılan değişiklikte;"Yabancı bayraklı deniz turizmi araçları, gezi, bakım, onarım, kızaklama veya kışlamak amacıyla Türkiye'de beş yıla kadar kalabilirler. Bu süre yönetmelikte belirtilen esaslara göre Bakanlıkça beş yıl daha uzatılabilir." ifadesi yer alıyor.

01.01.2015 tarihinden sonra Türkiye'ye giriş yapmış olan veya Kültür ve Turizm Bakanlığından süre uzatımı işlemi yapılan ancak, Türkiye'de kalma süresi dolan yabancı bayraklı özel yatların Türkiye'de kalma sürelerinin herhangi bir başvuruya ve bir işleme gerek kalmaksızın 31.05.2021 tarihine kadar uzatılmasının mümkün olduğu belirtildi.


KAYNAK: KAPTAN HABER AJANSI

Bu haber 422 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com