Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yunanistan da sismik araştırma gemisi üretme kararı aldı!

Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi (ELKETHE), yeni bir çok amaçlı açık deniz araştırma gemisinin detaylı tasarımı ve inşası için bir proje başlattığını duyurdu.

Yunanistan da sismik araştırma gemisi üretme kararı aldı!
30 Ekim 2020 - 13:17

Türkiye’nin sismik araştırma gemileriyle Akdeniz'i araştırmasının ve son dönemlerde yükselen gerilimin ardından Yunanistan da çok amaçlı sismik araştırma gemisi yapmaya karar verdi. 

Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi (ELKETHE), yeni bir çok amaçlı açık deniz araştırma gemisinin detaylı tasarımı ve inşası için bir proje başlattığını duyurdu. 2025 yılında hazır olması planlanan gemi 55,18 milyon euro değerinde olacak. Geminin inşasının finansmanı, Yunan devleti tarafından Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınan bir krediyle sağlanacak

TASARLANAN SİSMİK GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Yunanistan'ın sismik araştırma gemisinin bilimsel ve teknik özelliklerinin ön tasarımı, Atina Meçovio Ulusal Teknik Üniversitesi Gemi İnşa Okulu ile işbirliği içinde Yunan Deniz Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirildiği duyuruldu. Atina yönetimi, geminin yaklaşık 70 metre uzunluğunda, 15 ila 16 metre genişliğinde, beş güverteli, DP-2 dinamik tutma sistemi, 50 kişilik tek ve çift kabinler (yaklaşık 20 mürettebat ve 30 bilim personeli), 200 metrekareden fazla olacağını duyurdu. Gemi toplam 3.500 knot kapasiteye, maksimum 12 knot hıza ve 10.5 knot seyir hızına, 8.500 deniz mili menzile ve denizde 50 gün menzile sahip olacağı ifade edildi. 


KAYNAK: KAPTAN HABER AJANSI

Bu haber 470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com