Reklam
Reklam
Reklam

Beyrut Limanı Patlamasının Ardında Sahipsiz Bir Gemi mi Yatıyor!

Patlamanın ardında yatan esrarengiz geminin Lübnan'ın Beyrut kentinde bulunan sahipsiz bir kargo gemisi olan RHOSUS olduğuna dair spekülasyonlar hızla yayılıyor.

Beyrut Limanı Patlamasının Ardında Sahipsiz Bir Gemi mi Yatıyor!
06 Ağustos 2020 - 10:43 - Güncelleme: 06 Ağustos 2020 - 12:01

Mikhail Voytenko isimli gazetecinin Maritime Bulletin’de verdiği detaylara göre Lübnan'ın Beyrut kentinde bulunan kargo gemisi RHOSUS, patlamanın ardında yatan esrarengiz gemi.

Amonyum nitrat yüklü Rhosus isimli bu geminin önceden Rus iş adamı İgor Grechushkin’e ait olduğu geminin kaptanı tarafından da doğruladı.

Ancak RHOSUS’un sahibiyle hiçbir şekilde iletişim kurulamadığı, mürettebat maaşları yatırılmadığı ve kumanya sağlanmadığı için geminin açıkça terk edildiği görülmekteydi.

7 sene önce Batum’dan yüklenen 3 bin ton amonyum nitrat ile Mozambik’e doğru yola çıkan Rhosus yük gemisinin bir arıza nedeniyle Lübnan limanına uğramak zorunda kaldığı ve burada gemiye birtakım denetimlerden sonra tespit edilen ciddi işletme ihlalleri dolayısıyla el konulduğu biliniyor. 2014 yılından beri gemi Beyrut'ta sahipsiz bir şekilde mahsur kaldı. Buna ek olarak yükün alıcısı da yükün sorumluluğunu almadı.

Patlayıcı yükün ise limandaki bir depoya istiflendiği ve senelerdir orada bekletildiği açığa çıktı.

Birçok yerel ve uluslararası haberlerden edinilen detaylara göre ise patlamaya bu geminin yükü sebep oldu.

 


Bu haber 993 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

denizhaber.com