Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
MURAT BİRECİK

MURAT BİRECİK


TPAO; Nasıl Bir Sondaj Gemisi?

15 Nisan 2009 - 13:12

Değerli okuyucularım ve yorumcularım,
 
Sismik araştırma gemimizin 1500 okunuşuyla, artık sıra -özellikle- Karadeniz'de konu hidrokarbonların sondajlanmasına geliyor...
 
Bilindiği gibi; denizdibi (subsea) teknolojisi öylesine bir bilimler yumağıdır ki, bünyesinde kimyasından fiziğine, termodinamiğinden akışkanlar mekaniğine ve akustiğinden optiğine herşeyi içerir. Ha! bu arada  -Yaşar Aytaş ve Sacit Demir kardeşlerim alınmasın- çok az da gemi inşa mühendisliğini...
 
Aberdeen'de yapmış olduğumuz uzun çalışmalar sonunda -ki en az dört profesörlük tezine karşı gelir-  benim hırçın ve şaşırtıcı Karadeniz'imin semisubmersible kullanarak sondajlamaya uygun olmadığı, matematik modelleme ile kanıtlanmıştır!

Durumun pratiği, Akçakoca'da Momentum'un sahibi Jim Larsen- tarafından da bizzat yaşanmış olup, Karadeniz'in, dünyanın en zor denizi olduğu, Kenny Billings'ce -platformların montajı sırasında- ifade edilmiştir.
 
Teknik ifadelerle sayın okuyucularımı fazla sıkmadan -dalga modeli vb gibi- aşağıda Karadeniz için en uygun bir sondaj gemisini sunuyorum. Böyle bir sondajcı 2000 metre deniz derinliğinde ve her türlü deniz koşuluna karşı; -dp 3 kazıklamasıyla-  işini yapmayı becerecek donatıya sahip olup, tarafımızca tasarım ve maliyet çalışması sürdürülmektedir.
 
Konu çalışma bitince, daha da ayrıntılı bilgi -sıkıcı da olsa- yüce milletimize sunulacaktır.
 
Karadeniz'de ki hidrokarbonlar TPAO tarafından; ya çıkartılacak, ya da çıkartılacaktır!

Bu yazı 1747 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    denizhaber.com