Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Atilla Kocataş

Atilla Kocataş


İzmit Körfezinde tehlike sinyalleri...

29 Mart 2005 - 15:33

Balık gününde ;

Konuşma metnimin bir  bölümünü İzmit Körfezi'ne ayırmıştım.

Orada yaşananlardan duyduğum endişeleri dile getirirken  çok büyük felaketlerin  yaşanabileceği  konusunda  Denizcilik  İdaremizi  uyaran mesajlar vermiştim.

Demek ki  anlaşılmamış !...

O gün aramızda bulunan  sayın  müsteşarımız belki benim bu konuşmalarımdan rahatsızlık  duymuş ki ;
Verdiği cevaplarla sermayeyi korumak uğruna mensubu bulunduğu  yüce camiayı üzerek    kendisinden  çok şey bekleyen  meslektaşlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. 

Biz  dostuz.....   Dost acı söyler ;  Ama doğruyu söyler ...

Körfez için   de  bu düşüncelerimi  vurgularken  içtenliğimle söylemiştim. . Mesleğimin bana verdiği otuz iki yıllık tecrübelerimle  söylemiştim. Bu karmaşayı yakınen gözlemlemek için   körfez içinde 65 gemi üzerinde  dolaşarak  çeşitli olumsuzlukları gören  bir denizci olarak  söylemiştim.

Ankara ziyaretlerimde   Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğüne ve değerli idarecilere  bu konudaki  endişelerimi  fırsat buldukça  aktarmıştım.

Müsteşarlığımız ;  değişik kesimlerden gelen her türlü önerileri, sesleri ;  dikkate alarak arzu edilen boyutta , doğrultuda karar ve kanunlar  çıkartırken   ; Kişilerin menfaatlerini  en üst düzeyde tutarak  emniyet ve kalite  faktörünü  hep  gözartı etmiştir. Yakın zamanda kanunlaşan  Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş  ve görevleri hakkındaki kanun tasarısı da  bu yönde eleştireceğimiz  en büyük  kanıttır.

Şimdi  FELAKET geliyor...

İşte habercisi ...

İki gün önce  Ukrayna bandıralı  2571  Grt 'luk M/V OREL 4  adlı gemi demir yerinden Kılavuz Kaptan alarak gece yanaşmak üzere  hareket ediyor. Dil Burnu  bölgesinde    kereste yükü ile birlikte karaya oturuyor . Denizcilikte tedbir almazsanız herşeye hazırlıklı  olmalısınız. Bu olayda da tek tesellimiz  can ve mal kaybı olmaması bizler için  sevindiricidir. Ancak  İzmit körfezi bugün değil , uzun bir süredir  tehlike sinyalleri vermektedir. Bu bölgede çalışan kılavuz kaptanların  çalışma koşulları  Müsteşarlığımız tarafından şimdiye kadar  hiç irdelenmişmidir ?

Bir tarafta 44 Kılavuz kaptan ile  hertürlü  çalışma koşullarının  oluştuğu hizmetini kanıtlamış  mükemmel  bir düzen ; diğer tarafta  özel  transferler  ile bu sistemi yıkmak uğruna ratçıların ocağına düşen  meslektaşlarımız. Gerçekten çok acı .... Günlerce uykusuz kalarak verdikleri  hizmetlerin ardından böyle kazalara herzaman  hazırlıklı olmalıyız.  

Tanrı daha büyüklerinden korusun ...

Şuna inanıyorum ki .. İdaremiz bu yaşanan  kaza ile  birlikte Körfeze bakış açısını değiştirecektir. Sağlıklı karar ve çalışma koşulları  bunu gerektiriyor. 

Yıllarca  deprem ve artçı depremlerin korkusuyla yaşayan İzmit Körfezi halkı bu kez   bir rekabet uğruna tekrar  denizden  gelecek  tehlikelerle   karşı karşıya  bırakılmamalıdır. 

İzmit  körfezi  bir minibüs hattı haline  getirilmemelidir. Gemiler kapanın elinde  değil; tecrübe ve uzmanlık alanında kendini kanıtlamış  Kuruluşlara  bırakılmalıdır. Herşeyin üstünde  olan emniyet faktörünü oluşturan şartlar iyi tesbit edilmelidir.

Kılavuzlukta rekabet  Denizde FELAKET demektir. 

İzmit Körfezinin  can ve mal güvenliği ve seyir emniyetini güvene almak Müsteşarlığın  temel görevidir.
Rant uğruna bu kargaşayı yaratanlarla , iş birliği içinde  bulunanlar, bu yanlışlığın   farkına varmalıdırlar. Müsteşarlığımız bu  yönde son noktayı koymalıdır.. 

Sinyal veren bu tehlikelerin  nasıl önleneceği  konusunda  alınacak önlemler dikkatle izlenmelidir. 
Artık ..  Körfezin  kaderi  Müsteşarlığın elinde ..

Geçmiş yıllarda  sağlanan  emniyetli düzen mi ?

Yoksa  yeni  oluşturulan  tehlikeli  rekabet sistemi mi ?

Birlikte göreceğiz.

Bu yazı 50530 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    denizhaber.com