Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Orkinos Kotaları

24 Haziran 2009 - 21:09

Ülkemiz Akdeniz de Orkinos avcılığında 2400 ton kota ya sahip iken ICCAT tarafından 600 tona düşürüldü, başlangıçtan buyana yaşanan tüm sürecin içinde yaşadım olup biten her şeyi 7 klasör dosyada toplayıp arşivime ekledim, Ancak pasta o kadar büyük ve iştah kabartmaya devam ediyor ki sorun bitecek gibi gözükmüyor.

Öyle ya sorun biterse Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü nünde bu anlamda işi biter ne kadar sorun olursa onlarda o kadar çözüyor gibi yapıp süreç devam eder gider,2400 ton kota varken çiftliklerde 2200 ton fazla avlanan Orkinos vardı, yazdığım rapora önce kızdılar, sonra raporun içeriğinin haklı olduğunu anladılar ama iş işten geçmişti. Peki şimdi ne oldu 600 ton kotamız var başka ülkelerin kotalarınla bu rakam 2000 ton üzerine çıkıyor, ama kota dışı avlanan halen 2000 ton kadar fazla Orkinos var.

Orkinos avcıları her sıkıştığı olayda bize başvurup aman yetiş derken, OYİD adlı bir Dernek oluşturarak sorunlarını çözeceklerini sandılar, ancak başta kurucular nalıncı keseri gibi çalışınca bu Dernek dağıldı. Baktılar iş kötüye gidiyor bu kez yine kendi kurdukları planı sanki Koruma kontrol genel müdürlüğünün kararıymış gibi uygulamaya koydular.

Haksız ve büyük şirketleri kayıran kota dağılımı sonucunda yine kendi istedikleri gibi sözde gözlemcilerle avlanmaya çıktılar, Orkinos avcılarına sorduğumuzda gözlemcileri kendilerinin belirlemediğini söylerken, konuştuğum Bakanlık yetkilisi de gözlemcileri kendilerinin belirlemediğini Avcıların belirlediğini söylemesi de ayrı bir vakıa.

Kendi gözlemcilerini kendileri belirleyenler, gözlemcilerden olumsuz rapor çıkmayacaklarını da iyi biliyorlar.

Bazı emekli askerlerin idaresinde Dernek kuran bu derneği yürütemeyen,2400 ton kota varken 600 tona düşmesine neden olan kararlara boyun eğmek zorunda kalan Türk balıkçılık filosunu önümüzdeki günlerde çok büyük sorunlar bekliyor.

Geçen yıl bir çevre örgütü ile yaşadıkları sorun üzere aman diyenler, bugün bildiklerini okumaya devam ediyorlar, Orkinos avcılığı ve kotalar konusunda yazdıklarımdan çıkar çevreleri kendine pay çıkarmak isteyebilir, ancak şunu bilsinler ki bir sektörün baltalanması için değil gelişmesi için doğruları yazıyorum

1380 sayılı kanun hala mecliste yenilenmeyi AB ye uyumlu hale getirilmek için bekliyor, Peki her şeyi bilen bazı emekli askerlerimiz nerde, zaten balık çiftlikleri ile çevrecileri birbirine düşürende onlar değil mi, hatta bazı basın mensuplarına kafa tutarak her şeyi kendi bildiğini ifade den yaklaşımlarına ne demeli.

Kendi belirledikleri gözlemciler değil de dış gözlemciler denetlemeye geldiğinde kota dışında satın alınan kotalarında dışında fazla avlanmış Orkinos tespit edilirse ne olur,kim kurtaracak Türk Balıkçısını...

Bu yazı 53353 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com