Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Atilla Kocataş

Atilla Kocataş


Deniz çalışanının yüzü gülmeli...

28 Ekim 2004 - 23:16

Son yıllarda  Türk Deniz Ticaret Filomuzun  hızla kan kaybetmesi  üzerine  1982 yılında çıkartılan ve 2581 sayılı ‘’ Deniz Ticaret Filosunun Geliştirilmesi  ve  Gemi İnşa Tesislerinin  Teşviki ‘’ hakkındaki  kanunun   Ulaştırma  Bakanlığınca tekrar  yürürlüğe   konması  ile etkisini kısa bir süre sonra  hissettirerek   Milli  Filomuz   sayısal ve tonaj olarak  hızla artacaktır.

Bu uygulama  ile Yurt dışından  yeni ve kullanılmış    gemiler satın  alınacak  ancak yaş sınırı konusunda herhangi bir kısıtlama  olmaması  liman ve seyir güvenliği açısından  birçok sorunları da   beraberinde  getirecektir.

Müsteşarlığımız  yapılacak bu uygulama ile  gemi ithalatında   aradığı kıstasları  aşağıda belirtilen  iki  ana madde üzerinde toplamıştır .

1.Geminin mutlak surette  İdarece kabul edilebilen  P&l  klüp sigortalarından birine bağlı  olması şartı .

Diğeri ise ;

2.İdarece kabul  gören  Klas kuruluşlarından birine klaslı olması.

Görüldüğü gibi  idare  yetkiyi tamamen  elinde tutmakta ancak   kabul  ettiği P&l klüp  ve Klas kuruluşların adlarına açıklık getirmeyi uygun bulmamıştır. 

Bugün dünyada pekçok Klüp sigortası ve Klas Kuruluşları  vardır. Bunların çoğu çok ciddi çalışmakta ve yaptığı denetimlerle  sizi donatan veya işletici olarak  Denizde can ve mal  emniyeti ve güvenliği  açısından tüm tedbirleri almanıza zorlamaktadır. Birde ikinci katagoride olanlar  vardır ki bunlar   tamamen ticari olarak  çalışır ve  geminin güvenliğinden ziyade kendini düşünerek gerekli belgeleri size  sorunsuz olarak  sunar ve geminizi Denize elverişli kılarak işinizi kolaylaştırır.

İşte sorun burada …

İdaremizin  bu ikinci katagoride olan kuruluşları  kabul edeceğini hiç mi hiç düşünmüyorum. Ancak bu husus  yoruma açık olduğundan Müsteşarlığımızın Gemi  ithalatı için  belirlediği şartları  ortaya koyarken AB ülkelerinin benimsediği veya  kabul gördüğü  Klüp sigortaları ve  Klas kuruluşları  olarak  tanımlasaydı  sanırım  çok daha  iyi olacaktı..

Şimdi ne olacak !

Bazı müteşebbisler İdareye sizin  öngördüğünüz  şartları  yerine getirdim efendim . Lütfen  bu   ABC …… sigorta ve Klas kuruluşlarını  da kabul edermisiniz ?   ricaları  ile  iyi niyetle başlatılan  ve yürürlüğe konulan  bu uygulamayı delmek ve  yıpratmak için  çalışacaklardır.

Gerçekten   gemi almak çok kolaylaştı ,

Navun ücretleri de son yılların en üst  tavan noktasında seyir ediyor . Böyle de devam  edecek .. İnşallah .

Şimdi  İthal edilecek  gemiler, Deniz araçları , Yüzer Havuzlar , Turizm amaçlı yatlar, makine aksam ve parçaları  v.b şartları yerine getirmek için planlı hareket etmek gerekmektedir.

Gemi alırken  yaş sınırı yok diye de Ülkemizi hurda  ve gemi çöplüğü haline  döndürmemeye özen göstermeliyiz.

Bugün  yaklaşık 6.5 milyon Dwt sınırlarına kadar  azalan  Milli ve İkinci sicildeki  toplam gemilerimizin  yanı sıra yeni müteşebbisler ile  sektörümüz tekrar  atağa kalkacaktır.Böylece  Filomuza   yeni bir kan ve  hareketle  birlikte  Çalışan kesime , beyin ve emek gücüne bir  canlılık getirecektir. Moraller  düzelecektir.

Tıpkı 1982 yıllarından sonra   gördüğümüz  ve  yaşadığımız canlılık  seneleri  gibi olacak
Filomuzun büyümesinde  Fakülte  mezunlarımızın  da  Donatan olma yolunda gayret ve katkıları  mutlaka  olacaktır. Onlar da bu uygulamayla ticari hacimlerini  artıracak ve   sektör içersinde donatan olma  sıfatıyla   % 8  lik payımızı   daha üst noktalara  çekeceklerini  düşünüyorum.

Peki  deniz  çalışanlarına , beyin gücüne   nasıl yansayacak ?  bu durum…

Ben umutluyum ve  çok olumlu olacağını  düşünüyorum.

Her geçen gün   arz talepleri daha da çalışanlar  lehine  artacağını umuyorum. 

Çünkü ;  Yıllardır Denizcilik  eğitim kurumlarından  her yıl mezun olan  1000 yakın  zabitler sektör içersindeki talep fazlalığıyla doymuş idi şimdi bu birikim  eritmeye başlayacak, böylece , taşlar  yavaş yavaş  yerine oturacaktır.

Kısa bir süre içinde  arz ve talep dengeleri  arasındaki uçurum düşecek  ibre çalışanların lehinde artı bir sapma  gösterecektir.

Tıpkı son yıllarda artan navlun ücretleri  karşısında gülen yüzlerin DONATAN ‘ lara  yansıması ,bu kez de deniz çalışanlarıyla  birlikte el ele  görülecektir.  

Böylece  çalışan kesim  mesleğini icra eden  yetişmiş  donanımlı  denizciler ile    arz ve talep dengeleri  değişecek  AB standartlarına  yakın bir ücret   politikası kendiliğinden oluşarak  zaman içersinde    tavanı  zorlayacaktır.

Bu yazı 1722 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    denizhaber.com