Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Atilla Kocataş

Atilla Kocataş


Metin Kalkavan'a Açık Mektup

27 Şubat 2005 - 22:14

DTO başkanı Sayın Metin Kalkavan bir TV kanalında AK Parti Milletvekili Sayın Cengiz Kaptanoğlu ile birlikte katıldığı bir canlı yayında CAMİAMIZA karşı sözlü saldırıda bulunmuştur.

121 yıllık sivil denizcilik tarihimizde ilk kez bir başkan denizcilik sektörümüzün en köklü derneklerine karşı tavır takınmış ve "Bunlar aynı okuldan Türemiş dernekler, Bunlar ufuksuz, bencil, dar görüşlü ve uzağı göremeyenler" şeklindeki düşüncelerini düzeysiz bir biçimde ifade etmiştir.

Bu söylemlerin, bir DTO başkanı tarafından sarf edilmiş olması, son derece kaygı verici ve düşündürücüdür...

Kim olursa olsun, bu yüce camiaya kimse dil uzatamaz ve böyle çirkin ifadeleri kullanma gücünü kendinde bulamaz.

Sayın Kalkavan; önce bu sarf ettiğiniz sözlerinizden dolayı ( bir DTO üyeniz de olarak ) sizi şiddetle kınıyor ve mensubu bulunduğum camiamdan da özür dilemenizi bekliyorum.

Siz de biliyorsunuz ki bu camia mensubu pek çok kişi DTO üyesidir.

Bu üyelerin içersinde okul mezunu armatör olmuş ve yaklaşık 800 Bin DWT ulaşan mezunlarımızın yanı sıra, Denizcilik sektörü içersinde çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren yüzlerce başarılı iş adamlarımızı da bu saldırılarınızla hedef alıyorsunuz.

Siz, kurumsal kimliğinizle tüm üyelerinizin; hak ve menfaatlerini korumak, onları sektör adına kucaklamanız gerekirken, yüce camiayı karşınıza alma pahasına gözünüzü karartarak okyanusun derinliğine atlıyorsunuz.

Atlarken de "bunlar ufuksuz, bencil, dar görüşlü, uzağı göremeyenler" diyorsunuz...

Peki sizi kim kurtaracak şimdi bu okyanusun derinliğinden?.

Sizi oraya itenler peşinizden gelecek mi zannediyorsunuz?

Zaman içerisinde akan sular durulsa bile, suyu bulandıranları bu sektör affedecek mi?

Sayın başkan; mart ayında DTO seçimleri yapılacak; herhalde bu kadar gerilmiş halatların üzerinde yürümenin kolay olmayacağını biliyorsunuz...

Bu dönemde; sektörün her kesimine eşit mesafede duran, STK içine sindirebilen, ilişkileri germeyen, denizciliği tek vücut haline getirebilecek akılcı, sağduyulu, güvenilir, sektör menfaatlerini kişisel menfaatlerin üzerinde tutabilecek bir başkan olma özelliklerini taşıdığınıza inanıyor musunuz? Gelecek dönem için, kendinizi sorgulamaya hazır mısınız?
Yine bu canlı yayın içeriğinde; Denizcilik eğitimi konusundaki sözlerinizle, kendi aldığınız eğitimin gereksiz olduğu kanısını mı taşımaktasınız?

Pekii... Sizin zamanınızda kurs düzeyinde eğitim kurumları yoktu da ; yurt dışında eğitim almak zorunda mı kaldınız ?...

Kendi çocuklarınız için de mi, böyle bir gelecek planlıyorsunuz?

Bir başkan olarak; eğitimi bu kadar basite indirgemenizden, denizcilik sektörünün geleceğinin pek de parlak olmayacağı endişesini taşıdığım için; camiaya duyduğum sorumluluktan bu mücadeleden yılmayacağımı şahsınızda bir kez daha vurguluyorum.

Bizler eğitim adına, böyle bir mücadeleye girmek zorunda bırakılmaktan hicap duymaktayız. Sizin döneminizde, bu mücadelede DTO ile ilk kez karşı karşıya gelmenin hayal kırıklığını yaşamaktayız.

Bu gergin ortamı yaratanlar, aldığımız yaraları nasıl saracaklar?

Bu kişiler siyasi ortamdan uzaklaştıklarında , karşımıza nasıl çıkacaklar ?

Denizcilik sektörü hiçbir dönemde böyle bir kaos içine sürüklenmemiştir. Bu tür çekişmelerin hiçbir kesime yararı olmayacaktır. Demokratik ortamlarda tabii ki her şey tartışılacaktır. Bu yapılırken de, kuruluşlar sevgi ve saygı düzeyi sınırları içersinde kalmalıdır.

Tarih, verdiğimiz mücadelenin haklılığını en yakın zamanda ortaya koyacak ve ÇALIŞANIN KAZANCINDA GÖZÜ OLANLAR DA, hak ettikleri yerlerde kendilerini bulacaktır.

Doğru rotada buluşmak dileğiyle...

Bu yazı 1792 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    denizhaber.com