Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Atilla Kocataş

Atilla Kocataş


Güverte mezunlarına mühendis ünvanı verildi

20 Ekim 2004 - 16:08

Lütfen bana Kaptan Mühendis deyiniz!

Sevgili Denizciler, değerli dostlar

Yıllardan beri biz denizciler Güverte Mezunlarına her ortamda Ahmet Kaptan, Kazım Kaptan, Cemal Kaptan gibi sonuçta soyadı belirtilmeden denizcilik konuşma diliyle hitap ederdik Şimdi yeni uygulamayı nasıl mesleğimiz diliyle örtüştüreceğiz. Nasıl uygulayacağız .

Siz değerli denizciler bu konuya çeşitli yorumlar yaparak renklendirebilirsiniz.

Bu yıldan itibaren mühendis ünvanıyla mezun olan gençler yakın bir gelecekte bizlerin alıştığı kullanma dilini arzu etmeyip mühendis kelimesiyle birlikte kendilerine hitap etmemizi isteyebilirler veya "Lütfen Bana Kaptan Mühendis" demenizi arzu ediyorum şeklinde bizleri de uyarabilirler.

Böyle bir unvan değişikliğini çağdaş denizcilik lisanına ve kuralına

uygun olarak abartılmadan adapte edilmesi yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Bu Mühendislik ünvanını güverte diline göre çevirecek olursak ;

Kartvizitinde "Kaptan Müh. Ahmet …….."

"Müh. Kazım Kaptan lütfen kanal 16 geçermisiniz"

"Müh.Cemal Kaptan Sancak Alabanda lütfen" dersek ;

Konuşma dilinde Mühendis kelimesi alışılagelmişin biraz farklı dışına çıkıyor ama insana pek de garip gelmiyor sanki.. Birde Gemi süvarisi , Beybaba için Mühendis kelimesini dönüştürsek nasıl bir anlam ve yorum çıkacak birlikte irdeleyelim .

Mühendis Süvari bey.

Mühendis Beybaba , dersek

Gerçekten biraz garip oluyor. Yakışmıyor sanki böyle bir unvan gemicilik diline .. tabir olarak da konuşma diline de uygun gözükmüyor …Ne diyeceğiz peki .. Süvari ve Beybalar için Mühendis kelimesi geçersiz mi diyeceğiz..

Böyle bir değişim çalışma hayatında Makine mezunu Mühendis meslektaşlarımız ile Bu yeni ünvan kavramı gemi içersinde başlangıçta acaba bir isim kargaşası doğurur mu ? bilemem… Belki İlk uygulama yıllarında bir sıkıntı yaratabilir. Hatta yanlış yorumlamalarla birlikte çeşitli spekülasyonları beraberinde getirebilir.

Şimdi …. Gelecek yıldan itibaren ;

Biri Mühendis İsmail olarak diğeri de Kaptan Müh İsmail olarak aynı gemide aynı çatı altında birlikte çalışacaklar . İnşallah hayırlı olur . Mühendis kavramı personel arasında da iyice sentez edilerek zamanla oturmuş bir denizcilik kalıbı olarak karşımıza çıkabilir.

Sevgili Meslektaşlarım çok iyi hatırlayacaksınız eskiden sefere çıktığımızda köprü üstünde seyir yardımcıları olarak sıkça karşılaştığımız bir radar / bir cayro / adamı kör eden bir dürbün / ile nice seferler yapmadık mı ? Çağdaş denizcilik gereksinimleri teknik ve eğitsel değişimler , gelişimler yaşadığımız yüzyılda eskisi gibi mi ? Tabii ki değil … Hele arızalı bir GMDSS cihazınız ile sefere gidin bir bakalım ; gittiğiniz limanda geminizde yapılan Liman Devlet Kontrolü o arızalı cihazınızı tesbit ettiği anda onarılmadan sizin o limandan hareket etme şansınız var mı ? … Hayır ...

İşte Bugün Dünyada gelişen Globalleşme ve Küreselleşme kavramları ile başlayan Deniz endüstrisindeki bu değişim rüzgarları hergün mesleki alanda da yenilenen kural ve yaptırımlar ile seni araştırmaya uygulamaya ve hatta yenilikçi bir Mühendis gibi olmaya ve düşünmeye zorlamaktadır.Bugün köprüüstüne çıktığınızda eskiyle mukayese edilmeyecek bir ölçütte tüm seyir cihazlarınız uluslarası kural ve kavramlara uygun olarak donatılmış bir makine dairesi gibidir. Sizde Müh Kapt zabit veya Müh. Kaptan olarak hangi göreve atanırsanız atanın teknik olarak tüm bu cihazların çalıştırmasını, kullanmasını ve hatta bakımını da bilmeniz gerekecektir.Tıpkı makine dairesinde Mühendis arkadaşlarımızın jeneratörü ve tüm teknik donanımları nasıl biliyor ve devreye alınırken başında bulunuyorsa sizde köprüüstünde tüm bu seyir yardımcılarını bir mühendis gibi devreye almasını ve çalıştırmasını bileceksiniz .

Benim burada değinmek istediğim diğer başka bir nokta ise Güverte Mezunlarının Mühendis Ünvanı alması ile 657 sayılı Devlet personel kanununda yıllardır Teknik Hizmetler sınıfında mağduriyete uğrayarak 2200 ek gösterge üzerinden maaş alan Güverte mezunları ve halen çalışanlar bu uygulama ile 3300 ek göstergeye yükselecek ve böylece aynı okuldan mezun olan Makine Mühendisi meslektaşlarımız ile Güverte mezunları aynı katagoriye oturtulacaktır.

Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan güverte mezunlarımız ve emekliler bu konuda yıllardır hep mağdur edilmiş ve emekliliklerinde makine mezunları ile aralarında çok ciddi maaş farklılıkları doğmuştur. Böyle bir uygulama ile bu sorun da ortadan böylece kalkmış olacaktır.

Haydi hayırlısı .

Sevgi ve Saygılarımla...

Bu yazı 2699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    denizhaber.com