Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Balık Çiftliklerinde Son Durum

03 Temmuz 2008 - 11:04

Bir çupra 13 ay Levrek ise 18 da ekonomik boya geliyor ve tüketiciye sunuluyor,Yavru elde edilerek büyütülünceye kadar hayli meşakkatli ve masraflı bir yol izleniyor.

Çevre kanunu değişirken TBMM de gelişen olaylara yakından tanık oldum bunu önceki yazılarımda da yazdım,Dönemin Bakanı Osman Pepe ile oldukça yoğun günler yaşadık ve bu olayların ışığında gerek biyolojik açıdan gerekse insani açıdan yavru balıkları göz önünde bulundurarak 18 aylık ek sürenin  idare olarak çıkmasını sağladım.Bu çalışmamı en yakından izleyen ve haber bir gazeteci arkadaşım tanıktır.

Ancak Balık çiftliklerinden çıkar uman bazı çevreler bu sürenin kendileri tarafından alınmış olduğunu ileri sürdüklerine tanık oldum ne yazık ki çiftlik sahipler ininde bunlara inanmış olduklarını gördüm.

Çevre kanunu değişimi ile başlayan Balık çiftlikleri meselesi büyüyerek uzun bir süre kamuoyunun meşgul etti ve bitmeden bu kez Su Ürünleri kanunu değişimi gündeme geldi ve aynı konu ısıtılıp yeniden gündeme getirildi.

Bütün bunları aslında gündeme taşıyan Bodrum ve civarında Gayrimenkul yatırımı yapan firmalar ile Turizmcilerdir,Bunları balık çiftlik sahiplerlide iyi biliyor ve tanıyor ancak haklarını almasını beceremiyorlar burada yapacak bir şey yok.

Yukarıda ifade ettiğim gibi 18 aylık süreyi insani ve biyolojik koşullar  nedeniyle tarafımdan savunulmuştu,ancak bazı çiftlik sahipleri bunu anlayamadı yada anlamak istemedi,süre bitti kendilerini bu konuda uyararak olacakları  önceden söylememe rağmen önlem almayı başaramadılar .

Ülkemiz pek çok konuda olduğu gibi bu konuda  yanlış kişiler tarafından yanlış tarafa doğru itiliyor, ancak çiftlik sahipleri yada onları temsil eden Sivil toplum  kuruluşları bunları görmekte güçlük çekiyor .

Evet süre bitti Balık Çiftlikleri yeni yerlerine ivedi olarak taşınmalıdır,ancak ben bunları yazarken Gayrimenkul yatırım şirketi ve Turizmcilerden nemalan arak çevrecilik yapanlar hiç heveslenmesinler onları yakından izliyorum ve enselerindeyim.

Hele Gayrimenkul şirketi hiç heveslenmesin onları daha da yakından izliyoruz.

Balık Çiftliklerini temsil eden STK lara gelince galiba Balık Kavağa çıkınca uyanacaklar.

 

 

Bu yazı 1467 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com