Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Sen hiç Kokarca Koyu'nu gördün mü?

11 Mayıs 2009 - 00:10

Geçen yazımda İzmir in meşhur çevrecilerinin çelişkilerini yazmıştım,yaşadıkları yerde onca çevre sorunu arasında özellikle balık çiftliklerini seçerek sözde çevrecilik yapmalarına anlam verememiştim.Hatta yazıma isim vermeden yorum getiren malum şahıs bana çiftliklerin açığa çıkması sizi neden rahatsız ediyor diye yazmıştı.
 
Ben balık çiftliklerinin açığa çıkmasından rahasız değilim  ama sizin sözde çevrecilik adına yaptıklarınızdan çok rahatsızım.

Geçtiğimiz günlerde İzmir de sizin şikayet ettiğiniz Kokarca koyuna gittim bakalım doğrumu diye.

Kokarca koyu İzmir Çeşme arasındaki otobandan 22 kilometre içerde hiç kimsenin yaşamadığı,elektirik,su olmayan 22 kilometre yolun bir saat sürdüğü İnsan yaşamından uzak bir koy.

Adamlar 18 yıl evvel bu koya gelip inanılmaz derecede zor koşullarda balık çiftliği kurup,yetiştirip halkın protein açığını kapatmanın yanı sıra taşıma su ile iş yapıp yüzlerce İnsana iş imkanı yaratarak üstüne üstelik birde vergi vermişler.


İzmir de yaşayanların bile aynı gün gidip gelmekten kaçındıkları bu yerde balık avlamak için  çadırlarıyla gelip bir gece kalıp döndüklerinide gördüm,yani yol o kadar bozuk ki araç arıza yapsa saatlerce mahsur kalırsınız,bir saatlik yolculukta kimseye rastgelmedim üstelik aracımızın altı defalarca taşlara vurdu her seferinde birşey oldumu diye inip bakmak zorunda kaldık.

Turizmi bir yana bırakın İnsanın yaşamadığı bu yerde Balık çiftlikleri hiçkimseyi rahatsız etmezken,burada bulunanlarında açığa taşındığını gördüm.

Ancak dönüş yolunda asfalta çıkarak Balık çiftliklerinin kıyılardan kaldırılması için kendini yırtan sözde çevrecinin yazlık evinin bulunduğu Gerence Koyuna gittim, nasıl yapılmışsa dev bir site üstelik sit alanı içinde yapılmış hadi yapılmış diyelim, ya arıtma tesisine ne demeli çalışmıyor havuzda otlar bitmiş,bizim sözde çevrecinin yazlık sitesinde arıtma tesisi çalışmıyor.

Gazeteci arkadaşlarım bile şaşırdılar bu işe.

Sitenin güvenliğinle biraz ayak üzeri sohbet ettim hatta kartımı bıraktım,Arıtma tesisinin bir türlü çalıştırılmadığını bu yıl çalıştırmak için bakıma başlayacaklarını ifade etti,Site çok büyük bir köy kadar,Bir köy kadar elektirik tüketiyor,su tüketiyor ve çöp üretip atık su yaratıyor.Sen nasıl çevrecisinki koca sitede elektiriği doğadan üretmiyorsun,Malum arıtma tesisi elektirikle çalışıyor,maliyet yüksek çalışırmı hiç.

Gerence koyunda senede sadece 3 ay kullandıkları sitenin önünde Balık çiftliklerini istemeyen site sahipleri asıl kendileri doğayı kirlettiklerini görmüyorlarmı, gözleri kör mü olmuş? Hem sit alanı içinde kılıfına uydurup koca bir köy kuracaksınız hemde pisliğinizi arıtmasız denize vereceksiniz. Sonra da hiç gidip görmediğiniz Kokarca koyunda çiftliklerin taşınma aşamasında meydana gelen yığıntının resimlerini çekerek yaygara koparacaksınız. Çiftlikler Kokarca'yı mahvetti diye.

Sizler Kokarca koyuna hiç gittinizmi ...? Gitmiş görmüş olsanız üstüne ödül verileceğini bir insan olarak anlardınız, Orada taşınma aşamasında sökülen eski çiftliklerinin yığıntılarının resmim çekerek oturduğun yerde çevrecilik adına  basına eline gelen fotograflarla haber yaptırmak ,kendi pisliğini örtmek ten öte gitmez.

Sizler İzmir e yerleşmeden 18 yıl evvel Mersin ve Kokarca koyunda kurulan balık çiftlikleri sizleri neden rahatsız ediyor, nedense Koylarda kıyılarda yapılan deniz dolgularına,inşa edilen beton yığını otellere hiç sesiniz çıkmıyor.

Aslında Balık çiftliklerinin taşınmasını istemeniz iyi oldu çünkü sizinde maskeniz düştü gerçek niyetiniz ortaya çıktı, çevrecilik adına  kimlerle ne işler çevirdiğiniz  29 Mart yerel seçimlerinde de iyice açığa çıktı, ne kadar duyarlı olduğunuzu gördük, derler ya aslan yattığı yerden belli olur diye Gerence koyunda sitenizide gördük.

Bu yazı 1428 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com