Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Karadeniz Balıkçılığı ve Gürcistan Meselesi

27 Ağustos 2008 - 09:49

GREENPEACE  VE KIBRIS KANALI
 
Mayıs ayı sonunda Greenpeace Akdeniz de Orkinos avlayan Türk Balıkçılarının üzerine gidip daha sonrada Balıkçılar bize saldırdı diye yaygara yapmışlardı,Daha sonra Balıkçıların çektiği görüntüleri Basına dağıtmıştık görüntülerde Dev bir petrol tankerini bırakıp,Balıkçıların üzerine sözde Orkinosları sözde Kıbrıs kanalı diye uydurdukları yeri koruma adına  saldırmışlardı.
 
Bu olaydan sonra Greenpeace nin  bir petrol şirketine ortak olduğunu ortaya koymuştuk,hemen yalanlama geldi ama 12 yıl evvel temsilcileri MELDA  KESKİN  bunu doğrulayan açıklama yapmıştı,yani ortak olduklarını doğrulamıştı,Zaten Akdeniz de petrol tankerini bırakıp Balıkçıların üzerine gelmeleri bunu tasdikli yordu.
 
26.08.2008 günü Ajanslara düşen bir haber Greenpeace in petrol  kartelleriyle ortak hareket ettiğini bir kez daha teyit ediyordu,Haberde Kıbrıs Rum kesimi  Kıbrıs kanalı diye uydurulan yerde petrol arama  faaliyetlerine başlayacağı ile ilgili.Bunda ne var arayabilir diyeceksiniz ancak öyle değil Çevreci olduğunu iddia eden  bir kuruluş buna bayraktarlık ederek,Ülkemizde sözde çevreci faaliyetler yaparak ve bu Ülkeden topladığı bağışlarla Kıbrıs Rum kesimine destek vermesi ne kadar doğru  düşünmek lazım.
 
Biz Türk balıkçılığı adına tepki gösterirken bunları bilerek  tepkimizi ortaya koymuş ve basınla paylaşmıştık buna rağmen içten içe bize kızanlar bilsinler ki biz haklıyız zaman her zaman bizi haklı kılıyor.
 
KARADENİZ BALIKÇILIĞI ve GÜRCİSTAN MESELESİ
 
Yaklaşık  5 yıl evvel İngiltere den bir petrol şirketinin üst düzey yöneticileri ,Bizi ziyaret etti,ziyaretin amacı Karadeniz ile Gürcistan kıyıları arasında Petrol arama faaliyetlerine ilişkin idi,benden görüş istediler vermedim ,bunun yerine Karadeniz de avcılık yapan Türk Balıkçılığı temsilcilerinin bir araya getirilerek onlardan görüş alınmasını ifade ettim.
 
Tüm  Balıkçılık Örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı,benimde  bulunduğum İstanbul Armada Otel de bir toplantı gerçekleşti.Petrol arama faaliyetlerinin hiçbir şekilde Karadeniz de Türk Balıkçısını olumsuz yönde etkilemeyeceği yönünde  sözler verildi.
 
3 yıl evvel 3200 metre derinlikte Dünyanın en kaliteli petrolü bulundu,ABD nin dev petrol şirketleri devreye girdi ve ortak oldular,ardından ABD Karadeniz e Balıkçı gemilerini göndermek istedi olmadı.

Sonunda ABD Gürcistan a bir kamış attı ortalık karıştı,ardından bilinen ABD nin Savaş gemileri sözde barış ve insanlık adına Karadeniz e çıktılar.
 
BUNDAN SONRA HAMSİYİ ZOR YERİZ
 
Geçen gün Balık halinde Balıkçılık Örgütlerine izah ettim,ancak tam anlatamadım galiba bundan sonra Karadeniz de Hamsi avcılığı hayli zor olacak,bir yandan AB üyesi olup Karadeniz e kıyısı olan Ülkelerin kota tehdidi,diğer taraftan   çıkarılacak olan petrol ve Savaş gemilerinin buna güvence altına almak istemesi Türk  Halkına Hamsi biraz zor ,az ve pahalıya yansıyacak.Balıkçılarımızda beklediği kazancı ne yazık ki sağlamakta güçlük çekecek.

Bunları şimdiden söylüyorum bu gemilere izin verenler Karadeniz halkının önemli geçim kaynağı olan Hamsi avcılığına ilişkin önlem alırlar sanırım.

Aksi halde bundan sonra hamsiyi zor yeriz.

Bu yazı 1493 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com