Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Balık Tanıtım Grupları

15 Ocak 2009 - 22:24

Ülkemiz kıyı balıkçılığında gelişmesini tamamlayamadan denizlerde balık bitti.

Kısmen açık deniz balıkçılığına geçiş aşamasında gelindiğinde ise dış pazar alıcılarının çekilmesiyle , gelecek av döneminde açık deniz balıkçılığı tehlikeye girdi.

Yok olmaya aday türlerin binbir zahmetle yetiştirildiği balık çiftlikleride hem ihraccat azalması hemde fiat politikaları nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Son on yıldır her Hükümet döneminde ya Bakanlık düzeyinde yada Su ürünleri sektörü temsilcilerinin kendi aralarında çeşitli isimlerde kurdukları Balık tanıtım gurupları oluşturuldu, ancak hiçbiri istenen sonucu vermedi.

Sektörün gelişmesi amacıyla gerçekten önem arz eden tanıtımlar fos çıktı,toplanan paralar boşa gitti ve amaca ulaşılmadı sonunda buğüne geldik.Elde kocaman bir sıfır var.

Komiteler içinde yer alanların herbiri ayrı kafadan ses veriyor,tanıtım işini iyi bildiğini söyleyenler iç piyasada değil dış piyasaya hitap eden tanıtımı savunanlar vs vs,Benim bildiğim ise bu işi bilmedikleridir.

Nesli tükenmekte olan Eşkina gibi balık yetiştirmekte marifetli olabilirler ama tanıtım balık yetiştirmeye banzemez,Zaten bu yüzde Balık tanıtım gurupları başarılı olamadı.

Ege Ticaret Odası uzun süredir kaynak oluşturuyor ve çalışmalar yapıyordu bir yığın öneri geldiğini duymuştum ama göze çarpan bir şey göremedim gören varsa banada söylesin.

Ülkemiz kıyı balıkçılığının ,açık deniz avcılığının ve Balık çiftliklerinin ciddi anlamda tanıtıma ihtiyacı olduğu gelinen nokta itibarıyla bunu gösteriyor.

Bu Ülkede bırakın dış pazarı daha kendi insanımız yeterince balık yemiyor,zaten FAO nun araştırmalarıda bunun doğruluyor.

Bu kadar önemli potansiyele ragmen, gelişmiş ülkelerde kişi başı tüketimin altındayız.

Dünyadaki tüm bilim adamlarının buluştuğu ortak nokta su ürünlerinin İnsan sağlığındaki önemidir,hal böyleyken Ülkemiz İnsanı su ürünleri tüketimi konusunda hala bilgisiz ve yeterli oranda tüketmiyor,Balık tanıtım guruplarında bazılarıda yapılacak tanıtımların dışa dönük olması hayalindeler.
 
Yaşanan iklim değişikliği küresel mali kriz ne  olursa olsun İnsanımız doymak zorunda ve proteine ihtiyaç var,önce kendi insanımıza tanıtıp eğiteceğiz,dileğim Balık tanıtım guruplarının işin ehli insanlara bırakılarak amacına ulaşmasıdır.

Bu yazı 1444 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com