Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Orta Suda Balık Avlamak

28 Ekim 2008 - 14:51

Orta suda Trol ile su ürünleri avcılığı tüm dünya da yaygın biçimde kullanılan ve  en bilinen avcılık yöntemidir,bizde ise 1950 li yıllarda başta Marmara denizi olmak üzere başlayan yöntem ise dip Trol ile su ürünleri avcılığı idi.
 
Marmara Denizi özellikle dip balıkların yoğun olarak bulunduğu plankton açısından zengin kapalı bir deniz ken ,kısa vadeli çıkarlar uğruna Marmara Denizini Trol avcılarının aşırı ve bilinçsiz avcılığı bitirdi,1380sayılı kanun  uyarınca Marmara denizinde her türlü Trol acılığı yasak olmasına karşın halen 700 e yakın deniz aracı ile avcılık yapılıyor.
 
Marmara Denizinde kaçak ve yasal olamayan yöntemler ile avcılık yapıldığını Devletin tüm organları biliyor ama herkes sağır ve kör olmuş talan devam ediyor.

Talan diğer denizlerin kıyı şeritlerinde daha iyi yapılsın diye bu kez özellikle bu aylarda verimi yüksek olan Karadeniz kıyılarında birde ORTA SU TROL u çıktı.
 
Yazımın başında belirtim orta su trolü bilinen  iyi yöntemlerden biri ancak bizde orta su Trol u yapmak için alanlar amacından saparak dip Trolüne yöneliyor.

Ankara da masa başında birileri oturmuş önüne gelen safsata tezlerle Karadeniz kıyılarında orta su trolüne izin veriyor ama denetim yok ,acaba izin verdikleriniz gerçekten orta suda balık avlıyor mu.
 
1380 sayılı kanunun 11 maddesinin 1.2. ve 3. fıkralarında Orta su trol ile ayrıntılar yazılmış olmasına karşın buna uyan var mı yok.Çünkü 1380 sayılı kanun gereği bunları denetleyecek su ürünleri teşkilatlarına ait teknelerde ne kaptan var nede yakıt.Ancak aynı Bakanlık bir taraftan denetleme konusunda sıkıntı yaşarken diğer taraftan At yarışlarından elde edilen vergilerden,gelirlerden vazgeçme hazırlığı içinde amaç ne At sevgisi bahanesiyle kumar kazançlarından vazgeçip birilerine daha fazla nema sağlamak.
 
Kumar ve yasal olamayan işler ALLAH katında günah değimli,peki Ankara da masa başında oturup hem kumar kazancından vazgeçmeye çalışanlar.hem de Orta Su Trol ü deyip kıyılara 10 metre mesafede denizleri talan edilmesine izin  verenler ALLAH katında sorgulanmayacak mı,Bugün  Ülkemizde mevcut siyasi yaşam bunu savunmuyor mu,İktidar partisinden  bir Milletvekili karısını boşayıp sevgilisi ile evlilik hazırlığı yapıyor diye Genel Başkanından fırça yemiyor mu.
 
 
Orta Su Trol ü okyanuslarda uygulanan en iyi yöntemlerden biridir derken bunu savunurken,bizim Ülkemizde iyi olan her şeyin yanlış kullanıldığına tanık olmuyor muyuz.Örneğin Orkinos ufak avlanıyor diye bir yerlerini yırtanlar Kuzu yada Oğlak eti yemiyor mu.
 
Ankara da masa başında Tarım Bakanlığında oturup Türk Balıkçılığının gelişmesinde kat kıtada bulunduğunu sananlar aslında  zarar başka bir şey yapmıyorlar.hep ben bilirim ben yaparım savıyla işleri istedikleri gibi idare ediyorlar,oysa aynı şahısları 24 saat denize çıkarsan hepsini deniz tutar bir hafta kendilerine gelemezler.bazı istisnalar var ama ben teşkilatın tümü için aynı şeyleri söylemek zorundayım.Çünkü teşkilat içinde bile açığa çıkmamış çelişkiler had safhada,herkes birbirinden şikayetçi kimse kimseyi çekemiyor ama çekiyormuş gibi yapıyor.
 
Buradan  Orta Su Trol üne izin verenlere sesleniyorum,madem izin veriyorsun gel birlikte denetleyelim,eğer gelmez iseniz yakın zamanda  ben zaten yaptığımız çekimleri Televizyon kanallarına dağıtacağım.

 

Bu yazı 1383 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com