Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ


Bodrum'un Skandalları...

14 Kasım 2008 - 00:45

Doğal güzellikleri ve mavi denizin derinleriyle Bodrum sadece Ülkemizin değil tüm Avrupa nın  göz bebeği iken  son 5 yılda Bodrumda çevre katliamları ve skandallar bitmek bilmiyor.
 
En son TBMM araştırma komisyon üyelerinin  Bodrum da yaptığı incelemenin ardından Milletvekillerine koli koli balık verilmesi zaten yaşanmakta olan skandalların üzerine tuz biber oldu.
 
Bodrum da yaşanan çevre sorunları için uzun yıllardır yerinde mücadele vermekteyken öğrendiklerim burada iflah olmaz bir rant savaşının acımasız  biçimde devam ettiğidir.
 
Balık baştan kokar derler ya yerinde bir söz çünkü buraya atanan tüm Valiler Bodrumda yaşanan  sorunlara hep kayıtsız kalmış bunun yerine protokol görevi yapmış yada yapmaya devam etmekteler.
 
Valiliğin kapısından dönen köylü yurttaşlarla Valiliğin kapısına dayandığımızda eski valilerden biri bizim kapımız herkese açık deyip özür dilemişti ancak açık olan o kapıdan köylüler daha önce girememişti .
 
Balık çiftlikleri hedef haline getirilirken pek çok ünlü ve önemli insan Bodrumun içine ediyor,Ormanlar kesilip taş ocakları yapılıyor,en bakir koylar yabancı ortaklı şirketlere peşkeş çekiliyor, Denizler alabildiğine dolduruluyor ve bizim bile caba sarf edip 18 süre aldığımız balık çiftlikleri ise bıraktığımız yerde ot topluyor, Sadece bir yerleri sıkışınca  bağırıp yardım istiyorlar.
 
Bodrum da kurulu Kılıç Balıkçılık gibi büyük şirketler orada kurulu dernekte öncülük yaparken kendi çiftliklerini kurtarıp diğerlerini kendi başına bırakıyor,TBMM heyeti geldiği zamanda sadece kılıç a ait çiftlik  gösteriliyor.Kılıç bu skandala benzer bir başka skandala 2 yıl evvel TBMM üyelerini Yunanistan gezisi teklif ederek yapmıştı.Dönemin Milletvekilleri beni arayarak konuyu haberdar etmiş konu basına da yansımıştı.
 
Bodrum da hiç kimse samimi değil bodrumun söz meşhur çevrecileri bile örneğin Bodrum da yeni bir Sivil yapılanmaya ihtiyaç olduğunu Bilge Contepe ye söylemem üzere Contepe bana "sen bodrum a karışma" demişti. Sanki Bodrum başka bir Ülke yada Contepe Bodrumun sahibiymiş gibi.

Contepe nin kocası bir dönem Bodrum Mimarlar odası şube başkanı idi çevreye duyarlı biri ama Bodrumdaki tüm yapılar Mimarların imzasıyla yapılıyor.

Yine Bodrum A.Ş diye bir yapılanma var  bunun için yargının çeşitli birimlerinde davalar sürüyor başlı başına skandal olan  bu olaydan, son yaşanan olaylardan bile kendilerine pay çıkarıp lehe çevirip basını da bir biçimde kullanıyorlar.

Bu cümleleri yazmam nedeniyle alınganlık gösterebilirler ama ben başta CNN olmak üzere bir iletişim şirketi aracılığı basını nasıl kullandıklarını tanıklarla belgelerim.Hatta bir akşam büyük bir gazete de çalışan  gazeteci arkadaşa Beyoğlu'nda  niye yemek verdiklerini de.
 
Ben Bodrum u orada yaşayanlardan ,rantçılardan,yağmacılardan, Mimarlardan, Sözde çevrecilerden,turizmcilerden,balık çiftlik sahiplerinden,Taş ocakları,beton santrallerinden,kaymakamdan,araştırma komisyonu üyelerinden,yazdıklarımızdan gocunan bürokratlardan fazla seviyorum.
 
Bodrum da yaşanan skandallar böyle devan etmeyecek burada olup biten çarpık insan ilişkileri de bitecek,Denizi dolduran ukala turizmcide günü geldiğinde denize döktüğü  1000 lerce kamyon toprağı geri alacak ve nereye koyarsa koyacak ama bilin ki Bodrum yakında kurtulacak.
 

Bu yazı 1493 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
denizhaber.com